Fotografia okolicznościowa. Bądź niewidoczny i przestrzegaj zasad

Fotografia okolicznościowa. Bądź niewidoczny i przestrzegaj zasad

Fotografia okolicznościowa. Bądź niewidoczny i przestrzegaj zasad
Źródło zdjęć: © © Caroline Purser / GETTY IMAGES
Karolina Kowasz
13.01.2022 14:34, aktualizacja: 13.01.2022 15:34

Bycie fotografem na rozmaitych wydarzeniach jest wyzwaniem, szczególnie, gdy po raz pierwszy pełnimy taką funkcję. Brak doświadczenia może powodować stres, a ten zaś, w połączeniu z kilkoma błędami, to jak proszenie się o katastrofę.

Zanim więc zabierzemy się za fotografowanie dowolnego wydarzenia, przygotujmy się do niego odpowiednio. Pamiętajmy, że sposób w jaki zostaniemy odebrani przez uczestników fotografowanego zdarzenia, czy to ślubu, koncertu czy wiecu politycznego, może wpłynąć na naszą przyszłość zawodową.

Stosowność miejsca, stosowność ubioru

O ile kwestia stylu jest uważana za sprawę indywidualną, tak pewne wydarzenia mogą wymagać od nas ubrania się inaczej niż zazwyczaj. Najprostszym do wskazania przykładem jest tutaj kwestia fotografowania ślubów czy zaręczyn. Zasady dress code'u, wbrew pozorom, nie poluzowały się aż tak bardzo w ich przypadku, byśmy mogli pozwolić sobie na ubraniową awangardę.

Jeżeli nie mamy pewności jak powinniśmy się ubrać, najlepiej skonsultować się z samymi klientami i spytać ich o obowiązujący w danych okolicznościach strój. Wiedząc, że przyjdzie nam fotografować ślub w plenerze, łatwiej będzie dobrać lekka stylizację, która pozwoli nam wtopić się w tłum. Podobnie w sytuacjach wymagających założenia pełnego garnituru - jego brak od razu zwróciłby na nas uwagę i odciągnął gości od skupienia się na wydarzeniu.

Idealne zdjęcie? Nie za wszelką cenę

Zostając przy tematyce fotografowania ślubów, warto zwrócić także uwagę na kwestie zachowywania się zgodnie z zasadami, jakie obowiązują w takich miejscach jak świątynie czy kościoły. Przykładowo, próbując zrobić zdjęcie młodej parze w trakcie wygłaszania kazania, narażamy się na zostanie wyproszonym z dalszego uczestniczenia w ceremonii.

Kiedy nie mamy pewności, jak należy zachowywać się w konkretnym miejscu kultu religijnego, zapoznajmy się zawczasu z całością ceremoniału - jego przebiegiem i zasadami, jakie panują w trakcie. Dobrze jest także wcześniej wybrać się do danej świątyni, by zapoznać się z jej rozkładem i móc sprawdzić, z których miejsc możliwe będzie uchwycenie całości wydarzenia. Pamiętajmy również, że w tego rodzaju miejscach często zabronione jest korzystanie z flesza.

Nie bądź bezczelny

Najważniejszą zasadą, o jakiej powinien pamiętać każdy fotograf, jest fotografowanie w taki sposób, by pokazać całe wydarzenie ze strony korzystnej dla klienta. Żadna panna młoda nie chce zostać uchwycona w momencie, gdy płacze z paniki lub rozdarła jej się sukienka. Nie powinniśmy być także zdziwieni, gdy klient nie będzie chciał dalej z nami pracować, bo dostarczymy mu materiały, na których pokazano wszystkie problematyczne momenty konkretnego wydarzenia.

Fotografia okolicznościowa rządzi się innymi prawami niż dokumentalna. Chociaż często może nas kusić uchwycenie zdjęć w sytuacjach dla niezręcznych dla naszych klientów, lepiej z tego zrezygnować. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, gdy oni sami zachowują dystans do całej sytuacji, jednak wtedy z pewnością nam o tym powiedzą.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)