Fotografia rajdów i wyścigów - kilka prostych rad dla początkujących

Sporty motoryzacyjne w Polsce rozwijąją się coraz prężniej, przykładowo weźmy drift. Polacy w tej dyscyplinie są coraz bardziej rozpoznawalni w Europie czy na świecie i coraz więcej imprez tego typu jest organizowanych w naszym kraju.

Fotografia rajdów i wyścigów - kilka prostych rad dla początkujących
Źródło zdjęć: © © Sebastian Tuszyński
Sebastian Tuszyński

Zapewne wśród was znajdzie się nie jeden entuzjasta tego sportu i zapewne każdy z was by chciał mieć z danej imprezy mieć ciekawe i oryginalne zdjęci aut. W dzisiejszym poradniku postaram się wam pokazać podstawowe rzeczy na które trzeba zwrócić uwagę przy wykonywaniu zdjęć.

Jaki jest potrzebny sprzęt?

To pytanie pewnie sobie zadaje każdy kto chce zająć się fotografowaniem wyścigów.

Wiadomo najlepiej w tej kwestii sprawi się lustrzanka z obiektywem szerokokątnym oraz teleobiektywem. Jednakże by wykonać ciekawe zdjęcie wystarczy już zwykły aparat kompaktowy z dobrym zoomem i sporo cierpliwości.

© Sebastian Tuszyński
© Sebastian Tuszyński

Jak ustawić aparat?

Tak naprawdę nie ma jednego uniwersalnego ustawienia aparatu gdyż wszystko zależy od warunków pogodowych i od tego jaki efekt chcemy uzyskać. Podstawą jest to by ustawić aparat w tryb preselekcji czasu (S), wtedy ustawiamy tylko czas naświetlania, resztą parametrów dopasowywuje się do wybranego przez nas czasu naświetlania. Warto też ustawić aparat w tryb zdjęć seryjnych dzięki temu będziemy mogli wybrać najlepsze zdjęcie z konkretnego przejazdu wozu.

Czas naświetlania zdjęcia

Wszystko zależy od tego jaki chcemy uzyskać efekt czy tło ma być rozmyte a ostry tylko samochód czy chcemy aby wszystko było idealnie widoczne.

Zasada jest bardzo prosta im krótszy czas naświetlania ustawimy np. 1/500s tym więcej szczegółów tła na zdjęciu będzie widocznych.

Natomiast jeśli będzie stosować krótkie czasy naświetlania rzędu 1/100s, 1/60s tym tło będzie bardziej rozmyte.

© Sebastian Tuszyński
© Sebastian Tuszyński

Panoraming

Przy dłuższych czasach naświetlania warto wykorzystać technikę zwaną panoraming.

Polega ona na tym że przed wykonaniem zdjęcia zaczynamy obiektywem śledzić samochód i w trakcie śledzenia wykonujemy zdjęcie a najlepiej serie,byśmy mieli pewność że coś wyjdzie.

Zanim pójdziemy na zawody warto sobie poćwiczyć panoraming na samochodach jeżdżących ulicą, pamiętajcie praktyka czyni mistrza!

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)