Fotografia uliczna wprost przez wizjer

Eric Kim we własnym wizjerze
Eric Kim we własnym wizjerze
Piotr Dopart

11.07.2011 13:16, aktual.: 01.08.2022 14:36

Pochodzący z Santa Monica fotograf specjalizujący się w street photo - Eric Kim - wybrał niezwykle interesujący sposób na rejestrowanie swojej pracy. Twórca znany już z przymocowania kamery do sportów ekstremalnych GoPro HD Hero do swojego dalmierzowca Leica M9 poszedł o krok dalej i tym razem zdecydował się na umieszczenie obiektywu kamerki zaraz za wizjerem.

Dzięki temu posunięciu, Kim był w stanie nakręcić coś w rodzaju wideo-foto-poradnika, pokazującego niejako od kuchni pracę fotografa ulicznego. Słychać wyraźnie co autor mówi, a sam film nie jest w żaden sposób zmontowany - dzięki temu możemy towarzyszyć tej 10-minutowej wędrówce wypełnionej spoglądaniem przez wizjer i robieniem zdjęć.

Zapiętym na korpusie obiektywem był Summilux 35mm f/1,4, a zastosowana w tym przypadku kamerka to sprzęt wbudowany w smartfona HTC EVO 4G. Niestety, jest to dość boleśnie odczuwalne - telefon był trzymany w ręce i niczym nie zamocowany. Przez to bardzo problematyczne było uzyskanie ostrości. Z tego też powodu Kim nie zamieścił wyników swojej fotosesji.

Mimo klapy pod względem fotograficznym, wideo jest bardzo cennym materiałem instruktażowym, który genialnie ukazuje na czym polega fotografia uliczna. Sytuacja zmienia się jak w kalejdoskopie, wciąż przewijają się nowi ludzie, różnie nastawieni wobec fotografa. Ten ostatni często utrzymuje z nimi kontakt werbalny, zwraca na siebie uwagę żeby optymalnie "ustawić" sobie sytuację - graniczy to czasem wręcz z nachalnością; z drugiej strony czyż nie jest to cecha powiązana z tym rodzajem zdjęć bardziej niż z jakimkolwiek innym? Na to pytanie musicie odpowiedzieć sobie sami, najlepiej po obejrzeniu tego materiału:

Leica M9 POV Through the Viewfinder for Street Photography

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)