Najlepsze zdjęcia według Royal Society Publishing, czyli fotografia w służbie nauki

Najlepsze zdjęcia według Royal Society Publishing, czyli fotografia w służbie nauki

Najlepsze zdjęcia według Royal Society Publishing, czyli fotografia w służbie nauki
Źródło zdjęć: © © Anton Sorokin / II miejsce w kat. "Zachowania" / [royalsociety.org](https://royalsociety.org/journals/publishingactivities/photocompetition/2018winnersrunnersup/)
Monika Homan
12.12.2018 11:50, aktualizacja: 12.12.2018 15:36

"Royal Society Publishing Photography Competition" to prestiżowy konkurs fotograficzny, który skupia swoja uwagę na nauce. Astronomia, klimatologia, ekologia - to tylko niektóre z poruszanych w nadsyłanych zdjęciach tematów. Znamy najlepsze kadry naukowe tego roku.

Od 2015 roku "Royal Society Publishing Photography Competition" docenia moc fotografii w służbie nauki oraz rolę jaką odgrywa w dostępie do niej dla szerszej publiczności.

Fotografowie zgłaszają swoje prace w pięciu kategoriach: "Astronomia", "Zachowania", "Nauka o Ziemi i klimatologia", "Ekologia i nauka o środowisku" oraz "Mikroobrazowanie".

Obraz
© © Petr Horálek / Zwycięzca / [royalsociety.org](https://royalsociety.org/journals/publishingactivities/photocompetition/2018winnersrunnersup/)

W tegorocznej edycji zwyciężył Petr Horálek, czeski fotograf astronomiczny. Zdjęcie zatytułowane "Trzy diamenty na niebie", które przedstawia całkowite zaćmienie Słońca widziane z Ugandy. Tuż przed całkowitym zaćmieniem można było zaobserwować dwuczęściowy "diamentowy pierścień", który występuje niezwykle rzadko. Petr zwyciężył również w kategorii "Astronomia"

Obraz
© © Bernard Miller / II miejsce w kat. "Astronomia" / [royalsociety.org](https://royalsociety.org/journals/publishingactivities/photocompetition/2018winnersrunnersup/)

Na drugim miejscu wśród zdjęć kosmosu znalazła się Wielka Mgławica w Orionie uchwycona przez Bernarda Millera. Zdjęcie powstało w wyniku procesu mapowania sześcioma filtrami, co w rezultacie pozwoliło uzyskać obraz, którego nie da się uchwycić w przypadku standardowego przetwarzania RGB.

Obraz
© © Kristian Bell / I miejsce w kat. "Zachowania" / [royalsociety.org](https://royalsociety.org/journals/publishingactivities/photocompetition/2018winnersrunnersup/)

W kategorii "Zachowania" zwyciężył Kristian Bell ze zdjęciem przedstawiającym gody dwóch rybitw królewskich na wybrzeżu Florydy. Zostały one uchwycone za pomocą obiektywu 300 mm z telekonwerterem x2. Drugie miejsce w tej kategorii zajął Anton Sorokin ze zdjęciem "Dziecko na pokładzie" przedstawiającym żabę z rodziny drzewołazowatych. Obraz przedstawia wspaniały przykład opieki rodzicielskiej zaobserwowanej u płazów.

Obraz
© © Katharine Cashman / I miejsce w kat. "Nauka o Ziemi i klimatologia" / [royalsociety.org](https://royalsociety.org/journals/publishingactivities/photocompetition/2018winnersrunnersup/)

Kolejna kategoria to "Nauka o Ziemi i klimatologia". Zwycięskie zdjęcie ukazuje wulkaniczny krajobraz Kapadocji w Turcji z unoszącymi się w powietrzu balonami w tle. Jego autorka, Katharine Cashman zatytułowała je "Zrodzona z ognia, ziemi, powietrza i wody", ponieważ widoczny krajobraz powstał w wyniku erupcji wulkanu (ogień), opadania wulkanicznych pyłów (ziemia), ruchów wiatr (powietrze) i wody. Drugie miejsce zajął Alejandro Roman Gonzalez. Widzimy na nim cień góry Teide na Teneryfie rzucony podczas zachodu słońca ponad morzem chmur.

Obraz
© © Alejandro Roman Gonzalez / II miejsce w kat. "Nauka o Ziemi i klimatologia" / [royalsociety.org](https://royalsociety.org/journals/publishingactivities/photocompetition/2018winnersrunnersup/)

Alwin Hardenbol zwyciężył w kategorii "Ekologia i nauka o środowisku" ze zdjęciem jemiołuszki z owocem jarzębiny w dziobie. Sensu zdjęciu nadaje padający śnieg. Zaraz za nim znalazł się  Roberto García Roa, z dziełem "Mars", na którym widzimy antylopy odpoczywające na pustyni w Namibii. Czerwonawy krajobraz przyniósł fotografowi na myśl marsjańskie widoki.

Obraz
© © Alwin Hardenbol / I miejsce w kat. "Ekologia i nauka o środowisku" / [royalsociety.org](https://royalsociety.org/journals/publishingactivities/photocompetition/2018winnersrunnersup/)

W kategorii "Mikroobrazowanie" zwyciężył Leandro Lemgruber. Jego mikroskopowe zdjęcie powstało podczas badań nad układem odpornościowym człowieka i przedstawia pasożyta zamieszkującego przestrzeń jelitową swojego żywiciela. Na drugim miejscu z bliska możemy zobaczyć zniszczone skrzydło ważki. Zdjęcie wykonał Hamed Rajabi za pomocą skanującego laserowego mikroskopu.

Obraz
© © Roberto García Roa / II miejsce w kat. "Ekologia i nauka o środowisku" / [royalsociety.org](https://royalsociety.org/journals/publishingactivities/photocompetition/2018winnersrunnersup/)

Więcej finałowych zdjęć znajdziecie na stronie internetowej konkursu.

Obraz
© © Leandro Lemgruber / I miejsce w kat. "Mikroobrazowanie" / [royalsociety.org](https://royalsociety.org/journals/publishingactivities/photocompetition/2018winnersrunnersup/)
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)