Najlepsze zdjęcia według Royal Society Publishing, czyli fotografia w służbie nauki

Najlepsze zdjęcia według Royal Society Publishing, czyli fotografia w służbie nauki
Źródło zdjęć: © © Anton Sorokin / II miejsce w kat. "Zachowania" / [royalsociety.org](https://royalsociety.org/journals/publishingactivities/photocompetition/2018winnersrunnersup/)
Monika Homan

12.12.2018 11:50, aktual.: 12.12.2018 15:36

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

"Royal Society Publishing Photography Competition" to prestiżowy konkurs fotograficzny, który skupia swoja uwagę na nauce. Astronomia, klimatologia, ekologia - to tylko niektóre z poruszanych w nadsyłanych zdjęciach tematów. Znamy najlepsze kadry naukowe tego roku.

Od 2015 roku "Royal Society Publishing Photography Competition" docenia moc fotografii w służbie nauki oraz rolę jaką odgrywa w dostępie do niej dla szerszej publiczności.

Fotografowie zgłaszają swoje prace w pięciu kategoriach: "Astronomia", "Zachowania", "Nauka o Ziemi i klimatologia", "Ekologia i nauka o środowisku" oraz "Mikroobrazowanie".

Obraz
© © Petr Horálek / Zwycięzca / [royalsociety.org](https://royalsociety.org/journals/publishingactivities/photocompetition/2018winnersrunnersup/)

W tegorocznej edycji zwyciężył Petr Horálek, czeski fotograf astronomiczny. Zdjęcie zatytułowane "Trzy diamenty na niebie", które przedstawia całkowite zaćmienie Słońca widziane z Ugandy. Tuż przed całkowitym zaćmieniem można było zaobserwować dwuczęściowy "diamentowy pierścień", który występuje niezwykle rzadko. Petr zwyciężył również w kategorii "Astronomia"

Obraz
© © Bernard Miller / II miejsce w kat. "Astronomia" / [royalsociety.org](https://royalsociety.org/journals/publishingactivities/photocompetition/2018winnersrunnersup/)

Na drugim miejscu wśród zdjęć kosmosu znalazła się Wielka Mgławica w Orionie uchwycona przez Bernarda Millera. Zdjęcie powstało w wyniku procesu mapowania sześcioma filtrami, co w rezultacie pozwoliło uzyskać obraz, którego nie da się uchwycić w przypadku standardowego przetwarzania RGB.

Obraz
© © Kristian Bell / I miejsce w kat. "Zachowania" / [royalsociety.org](https://royalsociety.org/journals/publishingactivities/photocompetition/2018winnersrunnersup/)

W kategorii "Zachowania" zwyciężył Kristian Bell ze zdjęciem przedstawiającym gody dwóch rybitw królewskich na wybrzeżu Florydy. Zostały one uchwycone za pomocą obiektywu 300 mm z telekonwerterem x2. Drugie miejsce w tej kategorii zajął Anton Sorokin ze zdjęciem "Dziecko na pokładzie" przedstawiającym żabę z rodziny drzewołazowatych. Obraz przedstawia wspaniały przykład opieki rodzicielskiej zaobserwowanej u płazów.

Obraz
© © Katharine Cashman / I miejsce w kat. "Nauka o Ziemi i klimatologia" / [royalsociety.org](https://royalsociety.org/journals/publishingactivities/photocompetition/2018winnersrunnersup/)

Kolejna kategoria to "Nauka o Ziemi i klimatologia". Zwycięskie zdjęcie ukazuje wulkaniczny krajobraz Kapadocji w Turcji z unoszącymi się w powietrzu balonami w tle. Jego autorka, Katharine Cashman zatytułowała je "Zrodzona z ognia, ziemi, powietrza i wody", ponieważ widoczny krajobraz powstał w wyniku erupcji wulkanu (ogień), opadania wulkanicznych pyłów (ziemia), ruchów wiatr (powietrze) i wody. Drugie miejsce zajął Alejandro Roman Gonzalez. Widzimy na nim cień góry Teide na Teneryfie rzucony podczas zachodu słońca ponad morzem chmur.

Obraz
© © Alejandro Roman Gonzalez / II miejsce w kat. "Nauka o Ziemi i klimatologia" / [royalsociety.org](https://royalsociety.org/journals/publishingactivities/photocompetition/2018winnersrunnersup/)

Alwin Hardenbol zwyciężył w kategorii "Ekologia i nauka o środowisku" ze zdjęciem jemiołuszki z owocem jarzębiny w dziobie. Sensu zdjęciu nadaje padający śnieg. Zaraz za nim znalazł się  Roberto García Roa, z dziełem "Mars", na którym widzimy antylopy odpoczywające na pustyni w Namibii. Czerwonawy krajobraz przyniósł fotografowi na myśl marsjańskie widoki.

Obraz
© © Alwin Hardenbol / I miejsce w kat. "Ekologia i nauka o środowisku" / [royalsociety.org](https://royalsociety.org/journals/publishingactivities/photocompetition/2018winnersrunnersup/)

W kategorii "Mikroobrazowanie" zwyciężył Leandro Lemgruber. Jego mikroskopowe zdjęcie powstało podczas badań nad układem odpornościowym człowieka i przedstawia pasożyta zamieszkującego przestrzeń jelitową swojego żywiciela. Na drugim miejscu z bliska możemy zobaczyć zniszczone skrzydło ważki. Zdjęcie wykonał Hamed Rajabi za pomocą skanującego laserowego mikroskopu.

Obraz
© © Roberto García Roa / II miejsce w kat. "Ekologia i nauka o środowisku" / [royalsociety.org](https://royalsociety.org/journals/publishingactivities/photocompetition/2018winnersrunnersup/)

Więcej finałowych zdjęć znajdziecie na stronie internetowej konkursu.

Obraz
© © Leandro Lemgruber / I miejsce w kat. "Mikroobrazowanie" / [royalsociety.org](https://royalsociety.org/journals/publishingactivities/photocompetition/2018winnersrunnersup/)
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także