Oto najlepsza Fotograficzna Publikacja Roku
Podczas Fotofestiwalu w Łodzi ogłoszono wyniki konkursu na Fotograficzną Publikację Roku. Najlepszą fotoksiążką roku została "Disassembly" autorstwa Bownika. Nagroda za self-publishing trafiła do Magdaleny Buczek za "Justina&co.uk".
Nagrodzona książka Bownika, wydana przez Mundin w nakładzie 700 egzemplarzy w polskiej wersji językowej, przedstawia... kwiaty. Jeśli ktoś myśli, że zdjęcia kwiatów nie mogą go już zaskoczyć, z pewnością nie widział tego wydawnictwa. Autor robi swego rodzaju eksperyment: rozkłada rośliny na części, a potem za pomocą dostępnych w każdym domu czy biurze taśmy klejącej, gumki recepturki, nitki, drutu, plasteliny próbuje złożyć je z powrotem.
Efekt takiego składania musi wyglądać sztucznie, nienaturalnie, dziwnie. Przypomina to zabawę w stwórcę, któremu nie wszystko wyszło, jak należy. Jury doceniło książkę "[...] za wyjątkową fuzję pomysłów oraz za nowatorską i niedosłowną prezentację projektu fotograficznego".
Druga z wyróżnionych publikacji to "Justina&co.uk". Jej autorką i wydawcą jest Magdalena Buczek. Książka ukazała się w 8 egzemplarzach. Przypomina pamiętnik, w którym użyto wielu środków formalnych w postaci zakładek, rozkładówek, brokatu. Między innymi za "spójność treści i formy" książka zyskała uznanie jurorów.
Konkurs organizowany jest wspólnie przez Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi, Księgarnię Bookoff z Warszawy i "Miejsce Fotografii".
Publikacje, które ukazały się w ubiegłym roku w Polsce, oceniane były przez jury w następującym składzie:
• Andrzej Kramarz – fotograf, wykładowca, kurator i edytor książek fotograficznych.
• Adam Mazur – historyk sztuki, krytyk, niezależny kurator.
• Magdalena Heliasz – projektantka, kuratorka, twórczyni rocznika Print Control.
• Edgar Bąk – projektant graficzny.
• Paweł Rubkiewicz – współtwórca księgarni artystycznej Bookoff.
• Joanna Kinowska – kuratorka związana z Leica Gallery, twórczyni magazynu "Miejsce Fotografii".