Fotograficzne ASMR dla relaksu. Posłuchaj brzmienia tych migawek

Fotograficzne ASMR dla relaksu. Posłuchaj brzmienia tych migawek

Fotograficzne ASMR dla relaksu. Posłuchaj brzmienia tych migawek
Marcin Watemborski
14.06.2021 13:05, aktualizacja: 14.06.2021 15:05

Współczesne aparaty cyfrowe mają migawki elektroniczne, które nie wydają dźwięku. Migawki mechaniczne natomiast są niemal bezgłośne. W czasach popularności lustrzanek cyfrowych, mechanizmy trzaskały jak niepojęte. Dla niektórych było to bardzo przyjemne, więc warto do tego wrócić.

Migawka to mechaniczna część aparatu – zarówno cyfrowego, jak i tradycyjnego – odpowiadająca za wpuszczenie światła na pole materiału światłoczułego, bez względu na to czy będzie to matryca, film, papier czy klisza. W większości aparatów wyposażonych w mechanizm migawki, ten wydaje dość specyficzne dźwięki – od trzaśnięcia w lustrzankach po ciche szuranie w przypadku aparatów dalmierzowych.

Mimo tego, że może to zabrzmieć absurdalnie, są fotografowie, którzy wybierają aparat właśnie po dźwięku wydawanym przez migawkę. Fotografowie koncertowi czy prasowi często wybierają te, które są cichsze, by pozostać niezauważonym. Fotografowie dzikiej przyrody natomiast nie chcą płoszyć zwierząt, więc dla nich najlepszym wyborem będzie migawka elektroniczna. Głośne mechanizmy przeważnie nie mają znaczenia dla fotografów komercyjnych, portrecistów czy miłośników krajobrazu.

Lovely shutter sounds of 18 cameras from 135 full frame to 810 large format

Wśród aparatów tradycyjnych najgłośniejsze są zazwyczaj średnioformatowe lustrzanki. Pentacon Six i Kiev 60 mają dźwięk przypominający upadek ciężkiego przedmiotu na ziemię. Mamiya RB67 brzmi jakby metalowa pokrywka uderzająca o filc (dźwięk lustra oraz migawki w obiektywie), a średnioformatowe dalmierze Fujifilm czy Mamiya przypominają szuranie o siebie drobnoziarnistym papierem ściernym.

Wprawne ucho jest w stanie rozpoznawać dźwięki migawek różnych modeli. Świetnym przykładem do nauki rozróżnienia są lustrzanek cyfrowych Canon EOS 5D Mark II oraz Canon EOS 5D Mark III. Ten drugi ma dźwięk wyraźnie bardziej sprężynujący i metaliczny, bardzo krótki. Pierwszy zaś jest spokojniejszy i bardziej tępy – przypominający uderzenie pięścią w drewniany stół.

37 Different Camera Shutter Sounds

Bez względu na to, jaki dźwięk wydaje konkretny aparat, wielu fotografów uważa to za ASMR. Chodzi o uczucie przyjemnego mrowienia w okolicach głowy (np. na karku) oraz innych miejscach na ciele powstającego wskutek stymulacji bodźców: wizualnych, słuchowych, dotykowych czy zapachowych. To to, co powszechnie nazywamy ciarkami, gęsią skórką czy dreszczem ekscytacji.

The Evolution Of Camera Shutter Sounds | ASMR

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)