Fotograficzne nowości w iOS 13, iPadOS i macOS Catalina

Fotograficzne nowości w iOS 13, iPadOS i macOS Catalina
Źródło zdjęć: © Apple (mat. pras.)
Anna Rymsza

04.06.2019 11:54, aktual.: 26.07.2022 15:47

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Po Apple WWDC zainteresowani fotografią mają kolejne powody, by rozważyć zakup sprzętu z jabłkiem. Nawet tablet graficzny nie będzie już potrzebny.

3 czerwca 2019 rozpoczęła się konferencja Apple WWDC. W poniedziałek firma Apple zdradziła, co nowego wprowadzi do systemów iOS 13, macOS Catalina i zupełnie nowego iPadOS, który ma z iPadów uczynić komputery osobiste. Filmowcy na pewno nie przejdą obojętnie obok nowego Maca Pro i doskonałego monitora Pro Display XDR.

iOS 13: studyjne oświetlenie, efekty dla filmów

Fotografia portretowa z użyciem iPhone'a będzie ciekawsza, dzięki możliwości symulowania studyjnego oświetlenia. Oprogramowanie aparatu bardzo wiernie symuluje oświetlenie studyjne. W efekcie można sterować nim w sposób bardzo podobny do przestawiania lamp w studiu.

Oświetlenie portretowe o różnej intensywności (85 po lewej, 20 po prawej)
Oświetlenie portretowe o różnej intensywności (85 po lewej, 20 po prawej)© Apple

Można rozświetlić twarz, uzyskać wygładzający skórę efekt "beauty light", albo zachować bardziej naturalne oświetlenie twarzy, bez noszenia ze sobą kilogramów sprzętu. Co ważne, ustawienie wirtualnych lamp jest automatycznie dopasowywane do oświetlenia na zdjęciu.

Edytor zdjęć także się zmieni. Dostęp do narzędzi będzie znacznie łatwiejszy - wystarczy przytrzymać palec na symbolu wybranego parametru korekcji, by zmienić intensywność efektu. Ponadto w edytorze pojawią się nowe parametry: jaskrawość, balans bieli, wyostrzenie, odszumianie i winieta.

Widok edytora zdjęć. Wystarczy przytrzymać znaczek, by zmienić intensywność efektu
Widok edytora zdjęć. Wystarczy przytrzymać znaczek, by zmienić intensywność efektu© Apple

Na liście efektów znalazł się przeznaczony do portretów tryb "high key mono". To czarno-biały efekt, wykorzystujący filtr górnoprzepustowy. Warto ponownie przyjrzeć się dostępnym filtrom, gdyż w systemie iOS 13 będzie można nakładać je także na filmy. Wszystkie ustawienia korekcji także działają na filmach.

Warto też zapoznać się z nową aplikacją do przeglądania zdjęć i filmów. Nasze materiały będą podzielone na dni, miesiące lub lata, a sztuczna inteligencja znajdzie sposób, by pokazać je w jak najładniejszym układzie. Grupowanie zdjęć jest ponadto kontekstowe - pozwala na przykład znaleźć galerie ze wszystkich edycji WWDC lub wszystkie urodziny.

iPadOS: podłączanie aparatu i kart pamięci

System iPadOS ma sprawić, że iPad będzie zamiennikiem komputera przenośnego. To rozwiązanie sprawdzi się też w rękach fotografa. Do iPada będzie można podłączyć pendrive lub kartę pamięci.

Fotograf dysponujący odpowiednim kablem może podłączyć do iPada nawet aparat i od razu zaimportować swoje zdjęcia do biblioteki Adobe Lightroom.

Widok zdjęć na systemie iPadOS
Widok zdjęć na systemie iPadOS© Apple (mat. pras.)

macOS Catalina: iPad jako drugi ekran i tablet graficzny

Fotograf i grafik najwięcej skorzystają, mając do dyspozycji iPada i Maca. Część pracy ze zdjęciami można wykonać od razu po imporcie zdjęć na iPada. Na Macu zaś można przystąpić do dokładnego retuszu. Wtedy iPad posłuży jako… drugi ekran z tabletem graficznym. iPad zastąpi więc Wacom Cintiq z piórkiem i samodzielnym ekranem.

Obraz
© Apple (mat. pras.)

Praca na pewno będzie komfortowa. Dzięki dodatkowej optymalizacji czas reakcji rysika Apple Pencil został zmniejszony z 20 ms do imponujących 9 ms. Dla porównania przypomnę, że tablety Wacoma mają opóźnienia rzędu 25-30 ms. Apple Pencil będzie działał ze wszystkimi aplikacjami, które obsługują tablet graficzny.

By pracować w ten sposób, trzeba mieć Maca z drugiej połowy 2012 roku lub nowszego (na takich działa macOS Catalina) i iPada z iPadOS. Aktualizacja będzie dostępna jedienią dla iPadów: iPad Air 2 i nowsze, wszystkie iPady Pro, iPad 5. generacji i nowsze, iPad mini 4 i nowsze.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)