Fotograficzny OFF "bez granic” – startuje 4. Opolski Festiwal Fotografii

Fotograficzny OFF "bez granic” – startuje 4. Opolski Festiwal Fotografii

Fotograficzny OFF "bez granic” – startuje 4. Opolski Festiwal Fotografii
Źródło zdjęć: © © Wojciech Grzędziński
Redakcja Fotoblogia.pl
30.09.2014 10:00, aktualizacja: 26.07.2022 19:48

Wrocław w ostatnich latach nie słynie z szerokiego wyboru festiwali czy wystaw fotograficznych. Na szczęście zaledwie 1 godzina jazdy samochodem od stolicy Dolnego Śląska co roku odbywa się OFF, czyli Opolski Festiwal Fotografii, który w tym roku rusza 10 października.

Tematem tegorocznej edycji OFF, który odbędzie się w dniach 10-26 października, jest hasło „bez granic”. To bardzo szeroki, wieloznaczny i zarazem ciekawy temat do pokazania. Jak zapewniają organizatorzy, można go odszyfrować na co najmniej trzy sposoby w odniesieniu do tegorocznej edycji festiwalu. Polscy twórcy prezentowani na wystawach byli w odległych zakątkach świata: Filipiny, Indonezja, Afganistan, Indie, Wenezuela, Rosja i Francja. Wszystkich tych fotografów ma łączyć szczere i subiektywne podejście do miejsc, w których fotografowali – głębokie wnikanie w świat codzienny.

Joanna Kinowska:

„Bez granic” to także równe traktowanie wszystkich miejsc. Nie ma żadnego limitu, rubieży, skrajności. Nie ma podziału na naszych i innych, tubylców i sąsiadów. Ożywa tu fotografia humanistyczna w jej ideałach sprzed pół wieku i wielkiej wystawy „Rodzina człowiecza”. W pewnym sensie porzucamy fakty iwspółrzędne geograficzne, poznając historie podobne naszym. Tracimy pewność co do lokalizacji. Na plan pierwszy wysuwają się zatem historie ludzi. Bezkres.

Nieprzypadkowo wszystkie projekty pokazywane podczas OFFoto związane są z fotografią dokumentalną, mniej lub bardziej precyzyjnie trzymając się definicji. Eustachy Kossakowski z cyklem „6 metrów przed Paryżem” to flagowy przykład podejścia konceptualnego, niemniej jednak bazuje na prostym pomyślewychodzącym z dokumentu. To osobliwy, historyczny i niepowtarzalny opis miasta, poprzez sfotografowanie wszystkich (sic!) istniejących na wjeździe tabliczek z jego nazwą. Prezentowane są także prace Wojciecha Grzędzińskiegoi Maksymiliana Rigamontiego, wywodzące się z fotoreportażu prasowego, których finałem okazują się wystawy i książki. Podobnie wychodzące z klasycznego fotoreportażu są cykle Tomasza Tomaszewskiego „Sugar Town” i Grzegorza Wełnickiego. Jest także miejsce na fotografię podróżniczą wwykonaniu Marka Arcimowicza z ekspedycji na pogranicze Wenezueli i Gujany.

Są również cykle stanowiące bardzo wyraźną, autorską wypowiedź – w wykonaniu Piotra Zbierskiego i Adama Pańczuka, w których trudno odróżnić fakty od przetworzeń, gdzie wizja fotografa i spójność opowiadanej historii jest dominująca.

Tym samym temat tegorocznej edycji OFFoto można odczytywać jako refleksję nad granicami fotografii dokumentalnej, zachętę do wyjścia poza sztywne definicje, zwrócenia uwagi na osobowości autorów i ich spojrzenie na tę dziedzinę sztuki. Jest to interesujący moment by przyjrzeć się różnym odmianom tego gatunku oraz efektów końcowych, fotografii, która pełniłajeszcze niedawno funkcję niemal wyłącznie informacyjną i związana była z prasą. Dziś, od wielu lat zmieniająca się i poddająca nowym wyzwaniom, znajduje miejsca na wystawach, w publikacjach książkowych, a także wnika w film i multimedia. Dokument bez granic.

Wśród artystów swoje prace pokażą m.in. Eustachy Kossakowski, Marek

Arcimowicz, Wojciech Grzędziński, Adam Pańczuk, Maksymilian Rigamonti,

Tomasz Tomaszewski, Grzegorz Wełnicki, Slav Zatoka, Piotr Zbierski oraz

Robert Danieluk zwycięzca pierwszej edycji "Pokaż się". Nie zabraknie

promocji opolskich twórców młodego pokolenia - studentów Instytutu Sztuki

Uniwersytetu Opolskiego oraz Opolskiego Towarzystwa Fotograficznego. Warsztaty Adobe Lightroom bez tajemnic poprowadzi Jakub Kaźmierczyk.

Obraz

Opolski Festiwal Fotografii organizowany jest przez Fundację 2.8

(www.dwaosiem.pl), a współfinansowany przez Urząd Miasta Opole. Patronem medialnym wydarzenia jest Fotoblogia.pl.

Szczegóły oraz program znajdziecie na stronie festiwalowej: www.offoto.pl

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)