Fotografie dokumentujące 10 lat życia Andego Warhola dostępne w internecie

Fotografie dokumentujące 10 lat życia Andego Warhola dostępne w internecie

Fotografie dokumentujące 10 lat życia Andego Warhola dostępne w internecie
Źródło zdjęć: © © Yousuf Karsh / The Milanese
Monika Homan
16.10.2018 12:08, aktualizacja: 26.07.2022 16:07

Centrum Sztuki Cantor i Biblioteki Stanford udostępniły w katalogu internetowym ponad 100 tysięcy zdjęć wykonanych przez Andego Warhola. Dokumentują one ostatnie 10 lat życia artysty.

Chyba każdy wie, kim był Andy Warhol i każdy zna jego prace, jak chociażby legendarny obraz Marylin Monroe. Ekscentryczny artysta, przedstawiciel pop-artu, gej, samotnik, uważny obserwator. Jego prace można kochać lub nienawidzić, ale bez względu na to, z pewnością są one ważnym elementem kultury popularnej.

Centrum Sztuki Cantor i Biblioteki Stanford we współpracy postanowiły udostępnić w katalogu internetowym zbiory zdjęć Warhola. Potężny zbiór obejmuje 3600 stykówek i 130 tysięcy zdjęć. Jeśli macie ochotę, możecie zobaczyć jak wyglądał świat widziany przez aparat Warhola, który towarzyszył mu przez ostatnie 10 lat jego życia.

Archiwistka projektu Amy DiPasquale pracowała nad odtworzeniem jak największej ilości informacji odnośnie tego, gdzie powstały zdjęcia. Przez ostatnie dwa lata Amy odtworzyła kroki artysty w Nowym Jorku w latach osiemdziesiątych.

  • Starałam się dopasować to co widziałam na zdjęciach z podróżami służbowymi i wydarzeniami towarzyskimi w dziennikach Andego Warhola, a także we współczesnych publikacjach- opowiada Amy.

Kolekcja zdjęć to wspaniały i niezwykle ciekawy dokument historyczny, któremu warto poświęcić chwilę uwagi. Biorąc pod uwagę liczbę dostępnych zdjęć, będzie to raczej dłuższa chwila.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)