Fotografie które zmieniły świat, cz.1

Fotografie które zmieniły świat, cz.1

Fotografie które zmieniły świat, cz.1
Kepifil
07.05.2008 10:00, aktualizacja: 02.08.2022 11:15

Niektóre są po prostu ładne, inne bardzo dobre pod względem artystycznym, a jeszcze inne po prostu wstrząsające. Ale czy zdjęcia mogą zmienić świat? Zazwyczaj, jeśli jakaś fotografia wpłynie na kogoś, to jest to chwilowe. Można być zamyślonym, zacząć rozmyślać na pewien temat, dojść do jakiś wniosków, ew. postanowić coś zrobić. Tylko, szczerze, ile z tych osób, które zostały zdjęciem poruszone, robią cokolwiek? Ciężko jest zmierzyć jak zdjęcie zmieniło świat, ale napewno można o nim powiedzieć, że stało się ikoną zdarzenia które wpłynęło na losy świata.

  1. Egzekucja partyzanta z Vietcongu
Obraz

To zdjęcie zostało zrobione przez Eddiego Adama, za nie zdobył nagrodę Pulitzera. Zdjęcie pokazuje Nguyena Ngoc Loan'a południowo wietnamskiego szefa narodowej policji podczas egzekucji więźnia uważanego za kapitana Vietkongu. Po raz kolejny opinia publiczna opowiedziała się przeciwko wojnie.

  1. Powstanie w Soweto.
Obraz

16 czerwca 1976 r. zginęło 23 uczniów, jako pierwszy 13-letni Hector Pieterson. Na słynnym zdjęciu jego starszy kolega wynosi go na rękach ze strzelaniny. Sam Nzima zrobił je na murzyńskim przedmieściu Johannesburga - Soweto. Tego dnia o poranku w szkołach w Soweto czarnoskórzy uczniowie rozpoczęli strajk przeciwko decyzji rasistowskiego, białego rządu wprowadzającego obowiązek nauczania w języku afrykanerskim (wcześniej lekcje odbywały się po angielsku) utożsamianym z panującym od 1948 r. ustrojem apartheidu.

  1. Hazel Bryant
Obraz

To były cztery lata odkąd segregacja została zakazana przez sąd najwyższy. Sprawy nie układały się dobrze i część południowców oskarżało prasę narodową o wypatrzenie sprawy. Jakkolwiek to zdjęcie daje niezbite świadectwo. Elizabeth Eckford kroczy pomiędzy białoskórymi studentami włączając Hazel Bryant ( najszerzej otworzone usta ) na jej drodze na uczelnie w Little Rock. Fotograf: Will Counts

  1. Phan Thi Kim Phuc [1972]
Obraz

Phan Thi Kim Phuc znany jako Kim Phuc ( urodzona w 1963 roku ) była tematem słynnej fotografii wietnamskiej wojny. Zdjęcie pokazuje ją w wieku około dziewięciu lat biegnącą nagą po tym jak napalm poważnie poparzył jej plecy. Fotograf: Huynh Cong Ut (znany także jako Nick Ut)

  1. Kent State [1970]
Obraz

Wiadomość że Richard Nixon wysłał wojska do Kambodży spowodowała fale protestów w amerykańskich koledżach. W Kent protesty przybrały mocniejszą formę, niektórzy studenci rzucali nawet kamieniami. W konsekwencji gwardia narodowa z Ohio została wezwana, aby zaprowadzić porządek. Wydarzenia wymknęły się z pod kontroli i gwardia otworzyła ogień. Niektóre ofiary po prostu szły do szkoły. Fotografia ukazuje czternastoletnią Mary Ann Vecchio klęczącą nad ciałem Jeffery'a Millera który został zastrzelony przez gwardie narodową chwile wcześniej. Fotograf: John Paul Filo.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)