Fotografka uchwyciła rzadką zorzę polarną. Rozciągała się aż do Anglii

Fotografka uchwyciła rzadką zorzę polarną. Rozciągała się aż do Anglii

Fotografka uchwyciła rzadką zorzę polarną. Rozciągała się aż do Anglii
Źródło zdjęć: © © Hannahbella Nel / [Instagram](https://www.instagram.com/p/Cf3rxh7soRx)
Konrad Siwik
26.07.2022 07:30, aktualizacja: 26.07.2022 16:01

Zorza polarna to powalające zjawisko świetlne obserwowane zwykle w pobliżu środka koła podbiegunowego. Ostatnia burza słoneczna rozciągnęła ją jednak mocno na południe, czyniąc ją widoczną w Wielkiej Brytanii. Pewnej fotografce udało się uwiecznić ten niecodzienny obraz na niebie.

Mieszkańcy takich krajów jak Islandia, Grenlandia, Norwegia, Szwecja, Finlandia, Kanada czy Alaska mają to szczęście, że właśnie nad ich głowami najczęściej pojawia się zorza polarna. Zjawisko świetlne obserwowane jest w górnej atmosferze w pobliżu biegunów magnetycznych planety, które ma silne pole magnetyczne o charakterze dipolowym. Jednak ostatnia burza słoneczna przesunęła zorzę polarną mocno na południe.

Fotografka Hannahbella Nel była niedawno świadkiem zorzy polarnej w Dartmoor w Wielkiej Brytanii. Rzadki widok w tej części świata udało jej się uwiecznić na serii zdjęć. Nel w rozmowie z serwisem DIYP podzieliła się kilkoma szczegółami na temat swojej szczęśliwej nocy, kiedy je wykonała.

Hannahbella była na wzgórzu Brent Tor na zachodzie Dartmoor, gdzie fotografowała Drogę Mleczną za kościołem. W środku nocy spojrzała na północ, by poszukać chmur z nocną poświatą, które tworzą się w miesiącach letnich. Czekała na nią jednak przepiękna niespodzianka. "Widziałam, że zaczynają się formować, ale zauważyłam nad nimi poświatę" – wspomina fotografka.

Szybko chwyciła swojego starego Canona 1100D, którego nie używała od lat. Sparowała go z Tamronem 10-24mm przy 24mm, ustawiła aparat na f3.5 ISO 1600 i robiła zdjęcia przez 17 sekund. Efektem była rozciągająca się na niebie zorza polarna. "Zorza polarna! Z Dartmoor" – pomyślała podekscytowana Hannahbella. "Byłam zdumiona i wykonałam mały taniec radości" – puentuje fotografka.

Konrad Siwik, dziennikarz Fotoblogii

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)