Najmniejszy kameleon świata, czyli makrofotografia w uroczym wydaniu
W ogrodzie zoologicznym w brytyjskim Chester zawitał mały uroczy gość. Jest nim najmniejszy kameleon świata, który jest niewiele większy niż gumka do mazania w ołówku. Ten maluch występuje na bardzo ograniczonym terenie i może dostarczyć badaczom wielu ciekawych informacji. Od fotografa wymagał umiejętności w dziedzinie makrofotografii oraz cierpliwości.
Zoo w Chester przywitało malucha z Afryki, który spokojnie zmieści się na czubeczku palca i nawet go nie poczujecie. Niewielkie zwierzę będzie brało udział w nowym programie rozmnażania zagrożonych gatunków oraz dzięki obserwacji ma dostarczyć naukowcom nowych informacji o tym tajemniczym gatunku.
Kameleony są gatunkiem, o którym naukowcy nie wiedzą zbyt wiele. Maluch, którego widzicie na zdjęciach jest naprawdę przeuroczy okazem kameleona liściastego, który może urosnąć jedynie do długości 7,6 cm i występuje jedynie w Tanzanii i Kenii. Jego łacińska nazwa to Rieppeleon brevicaudatus.
Interesujące jest to, że kameleony liściaste, wcale nie mają na co dzień koloru świeżych zielonych liści, a są brązowe i nie zmieniają ubarwienia tak radykalnie, jak inne gatunki, chociaż są do tego zdolne. Mogą przybrać kolor zielony, żółty, pomarańczowy, czarny i brązowy. Ten ostatni jest ich ”codziennym strojem”, w przeciwieństwie do innych gatunków, które są przeważnie zielone.
Powszechnym błędem jest myślenie, że kameleony zmieniają kolor po to, by się zakamuflować, ale właściwie zależy to od ich samopoczucia. Gdy te maluchy poczują się zagrożone lub zestresowane, kryją się w cieniu i przybierają ciemniejszy odcień brązu.
Kameleony liściaste potrafią również skompresować swoje ciało i wyglądają na niemal płaskie. Wtedy na ich bokach wychodzą paski – wyglądają wtedy jak liść, który opadł na ziemię, od czego wzięła się nazwa gatunku. Zwierzęta przybierają tę formę najczęściej, gdy śpią na otwartej przestrzeni.
Samca kameleona liściastego można odróżnić od samicy po dłuższym ogonie, większym grzebieniu grzbietowym, smuklejszym korpusie oraz widocznym na skórze wzorku. Podobnie, jak inne kameleony, i te maluchy są w stanie poruszać swoimi gałkami ocznymi niezależnie od siebie, a ich język jest znacznie dłuższy od ich ciała.