Fotografowanie niewidzialnego

© Carlo van de Roer / theportraitmachine.com
© Carlo van de Roer / theportraitmachine.com
Olga Drenda

27.07.2012 11:11, aktual.: 26.07.2022 20:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Aparat AuraCam6000 to ciekawy wynalazek, niezależnie od tego, czy wierzymy w zjawiska paranormalne, czy nie.

Fotografowanie „aury” znamy dzięki eksperymentom polskiego naukowca Jakuba Jodko Narkiewicza oraz małżeństwa Kirlianów, które w latach 30. XX wieku kontynuowało jego badania nad fotograficzną rejestracją wyładowań elektrycznych. Po umieszczeniu obiektu na światłoczułej powierzchni i przyłożeniu odpowiednio wysokiego napięcia na krawędziach zostają zarejestrowane wyładowania koronowe.

Przykład fotografii kirlianowskiej © John10312 / flickr.com
Przykład fotografii kirlianowskiej © John10312 / flickr.com

Zwolennicy parapsychologii twierdzą, że to dowód na istnienie tzw. aury, kolorowego pola otaczającego przedmioty i żywe stworzenia. Nauka nie udowodniła nigdy istnienia takiego zjawiska, jednak nie zmienia to faktu, że fotografia kirlianowska pozwala uzyskać często obrazy o wyjątkowej urodzie.

© Carlo van de Roer / theportraitmachine.com
© Carlo van de Roer / theportraitmachine.com

Fotografią kirlianowską na miarę XXI wieku ma być AuraCam6000 – aparat fotograficzny, który pozwala wykonać portret człowieka wraz z otaczającą go aurą. Do aparatu podłączone są dwa czujniki, które odczytują z dłoni fotografowanego ciepłotę ciała, puls i przewodnictwo elektryczne skóry, a uzyskane dane ”tłumaczą” na kolor, który zostaje następnie zapisany na kliszy Polaroid.

Twórcy aparatu wyjaśniają, że na rezultat wpływa zarówno chwilowe samopoczucie, jak i ogólna osobowość fotografowanej osoby. Niezależnie od tego, czy wierzymy w zjawiska paranormalne czy nie, trzeba przyznać, że zdjęcia wykonane AuraCam6000 prezentują się interesująco. Przykłady? Carlo van de Roer wykonał aparatem szereg portretów, które można zobaczyć tutaj.

Źródło: npr.org

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)