Fotografowanie szkła nie musi być trudne

Fotografowanie szkła nie musi być trudne

Fotografowanie szkła nie musi być trudne
Monika Homan
02.01.2019 10:36, aktualizacja: 02.01.2019 11:36

Wydaje wam się, że zdjęcia produktowe szklanych przedmiotów to twardy orzech do zgryzienia? Wcale nie musi tak być. Oto kilka prostych zasad, które pozwolą wam na perfekcyjne zdjęcia szkła.

Fotografowanie szklanych przedmiotów może sprawiać trochę trudności. Odbijające się od nich światło jest trudne do opanowania, a szkło nie zawsze wygląda atrakcyjnie. Jak zrobić dobre zdjęcie kieliszków, albo szklanki? Jest kilka trików, które wam to ułatwią.

David Bergman z kanału Adorama wyjaśnia jak poradzić sobie z tym nie najłatwiejszym tematem i jak, w prosty sposób zrobić efektowne zdjęcia produktowe przedmiotów wykonanych z przeźroczystego szkła.

Photographing Glass: Two Minute Tips with David Bergman

Najważniejszą zasadą, o jakiej mówi David, jest nie ustawianie światła na wprost fotografowanego przedmiotu. Kiedy odbije się ono od szkła, uzyskamy nieatrakcyjne refleksy. Gdzie więc ustawić światło? Jeśli macie duży rozpraszający modyfikator możecie ustawić go za szklanką i podświetlić ją od tyłu. Jeśli takim nie dysponujecie możecie wykorzystać białe tło (na przykład brystol) i skierować światło na nie - odbite od białej powierzchni da podobny efekt.

Żeby poprawić efekt wyłaniającego się z bieli kształtu, wykorzystajcie czarną powierzchnię. Pozwoli to wzmocnić kontury szkła, w którym będzie odbijać się wszystko dookoła. Otoczcie czarny ekran z każdej strony, a kontury szklanki czy kieliszka będą wyraźniejsze. Jeśli wolicie czarne tło, podświetlone od tyłu szkło rozbłyśnie białymi konturami.

Równie dobrze sprawdzi się oświetlenie boczne dwoma softboxami. Ważne tylko, żeby nie świecić na szkło od przodu i starać unikać się bezpośrednich odblasków.

Obraz

Równie ważne, jak światło, jest odpowiednie przygotowanie samego szkła. Koniecznie pozbądźcie się wszelkich smug i zacieków, zanim zaczniecie robić zdjęcia.

Do wykonywania zdjęć produktowych sprawdza się też podstawka ze szkła, lub pleksi, która daje efekt lustra. David radzi, że jeśli nie macie pod ręką żadnej odbijającej powierzchni, możecie ustawić kieliszek na drugim, odwróconym i w ten sposób uzyskać efekt "odbicia".

Szkło jest nienajłatwiejszyem, ale bardzo wdzięcznym tematem do fotografowania. Eksperymentując z jego oświetleniem możemy się wiele nauczyć i uzyskać bardzo różne, ciekawe efekty. Kiedy dodacie do niego płyn - zabawie nie będzie końca.

Więcej o zdjęciach produktowych:

[h4][url=https://slack-redir.net/link?url=https%3A%2F%2Fwww.research.net%2Fr%2FKT98DX9] Interesujesz się technologiami? Opowiedz nam o tym?[/url][/h4]

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)