Fotografowie buntują się przeciwko regulaminowi Instagrama

Fotografowie buntują się przeciwko regulaminowi Instagrama

© BJP
© BJP
Wojciech Gadomski
26.08.2013 14:33, aktualizacja: 26.07.2022 20:11

Największe europejskie i amerykańskie organizacje zrzeszające fotografów rozpoczynają kampanię przeciwko nieuczciwym zasadom zawartym w regulaminie serwisu Instagram.

Celem kampanii jest uświadomienie użytkownikom, na jakie zasady się godzą, rozpoczynając korzystanie z usługi. Organizacje chcą też wymusić zmianę regulaminu Instagrama. Zapisy, na które zwracają uwagę, to licencja na wieczyste użytkowanie treści udostępnionych przez użytkownika, zgoda na dowolne i nieodpłatne rozporządzanie treściami przez właścicieli serwisu.

Organizacje są zaniepokojone faktem niemożności wypowiedzenia umowy z usługodawcą. Jeśli założymy konto w serwisie i zostawimy w nim swoje zdjęcia i filmy, zostaną one na zawsze na serwerach usługodawcy. Dodatkowo w razie konfliktów dotyczących treści umieszczonych w Instagramie odpowiedzialność ponosi wyłącznie użytkownik (np. spór o prawo do wykorzystania wizerunku czy prawa autorskie).

Według dyrektora jednej z organizacji, Eugene'a Mopsika, regulamin serwisu może stać się nieciekawym precedensem dla innych firm tego rodzaju: "Obawiamy się, że inne media społecznościowe mogą zacząć wykorzystywać te zapisy jako szablon do własnych umów".

Organizacje, który zdecydowały się współdziałać na rzecz zmian w regulaminie Instagrama, to: The American Society of Media Photographers, National Press Photographers Association, The Digital Media Licensing Association, American Photographic Artists, This Week in Photography, Professional Photographers of America, Coordination of European Picture Agencies Stock, Press and Heritage, Graphic Artists Guild i American Society of Picture Professionals.

[solr id="fotoblogia-pl-77461" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://olga.drenda.fotoblogia.pl/1452,fotografowie-ktorzy-robia-kariere-dzieki-instagramowi" _mphoto="schowek-1-77461-197x168-ce8a84ca.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]3087[/block]

Tego, że nie ma nic za darmo, uczą nas od dziecka, ale instagramowe reguły to lekka przesada, nie sądzicie? Serwis zdobywa w Polsce kolejnych użytkowników i staje się u nas coraz ważniejszym medium, może więc warto się zastanowić, zanim podpiszemy cyrograf i oddamy swoje foteczki za wątpliwą obietnicę sławy i lansu po wsze czasy...

Analizę przygotowaną przez autorów protestu znajdziecie na tej stronie.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)