Fotografowie u szczytu możliwości. Oto zwycięzcy konkursu fotografii górskiej

Fotografowie u szczytu możliwości. Oto zwycięzcy konkursu fotografii górskiej

Fotografowie u szczytu możliwości. Oto zwycięzcy konkursu fotografii górskiej
Źródło zdjęć: © © Yhabril Moro "Young Gun"
Konrad Siwik
31.05.2022 14:10, aktualizacja: 31.05.2022 16:10

Ogłoszono zwycięzców Międzynarodowego Konkursu Fotografii Górskiej 2022. Fotografowie wznieśli się na szczyt swoich możliwości, by pokazać zapierające dech w piersiach obrazy górskich przygód.

Ósma edycja Międzynarodowego Konkursu Fotografii Górskiej organizowanego przez klub alpinistyczny Club Vasco de Camping Elkartea z San Sebastian w północnej Hiszpanii dobiegła końca. Po przeanalizowaniu tysięcy zgłoszeń z ponad 60 krajów jury wybrało 20 finałowych zdjęć. Przedstawiają one śmiałków wspinających się po stromych skałach, pływających kajakiem po grzmiących wodospadach i zwisających z nieziemskich formacji skalnych.

Pierwszą nagrodę zdobył hiszpański fotograf Yhabril Moro za zdjęcie "Young Gun". Spektakularny obraz przedstawia dziką skocznię i ekstremalnego narciarza unoszącego się w powietrzu w świetle zachodzącego słońca w Baqueira – katalońskim ośrodku narciarskim.

"W tym roku pojechałem fotografować Freeride World Tour w Baqueira. Zrobiłem tysiące zdjęć, a po zawodach zupełnie przypadkiem natknąłem się na mojego młodego przyjaciela Urko Yarza. On jest przyszłością! W jednej chwili zaimprowizowaliśmy plan podczas zachodu słońca, a on dał mi najlepsze zdjęcie tego dnia, lepsze niż wszystkie, które zrobiłem zawodowcom" – wyjaśnia Yhabril Moro.

Drugie miejsce zajął kanadyjski fotograf Paul Zizka za zdjęcie "Fenêtre Hivernale" (okno zimowe). Niezwykłe perspektywiczne ujęcie narciarki Sashy Galitzki zostało wykonane z wnętrza jaskini lodowej w Górach Skalistych w Kanadzie.

Obraz
© © Paul Zizka "Fenêtre Hivernale"

"Głównym celem tego dnia było odnalezienie i sfotografowanie jaskiń lodowych, dlatego wsadzaliśmy głowy do każdego otworu, który widzieliśmy. Ta konkretna była w stanie pomieścić maksymalnie dwie osoby. Mimo to widok przez małe, pokryte szronem okno dawał duże możliwości kadrowania. Poczekałem, aż moja przyjaciółka Sasha wjedzie na nartach w kadr i spodobał mi się rezultat. Uznałem, że oddaje on magię zimy w Górach Skalistych Kanady" – wyjaśnia Paul Zizka.

Nie wszystkie zdjęcia były związane ze śniegiem. Trzecie miejsce zajął José Allende ze zdjęciem "Burning Desert" przedstawiającym wspinaczkę na pustyni Wadi Rum w Jordanii. Wykonał on zdjęcia przez gałęzie, aby uzyskać efekt ciepła, oddający tamtejszą atmosferę.

Obraz
© "Burning Desert"

"Zauważyłem, że efekt gałęzi był bardzo podobny do płomienia i pokazywał to, co czułem w tym momencie na środku pustyni. Postanowiłem wspiąć się na górę, która znajdowała się tuż przede mną. Zaskoczyło mnie, że znalazłem tam więcej tych roślin, więc powtórzyłem ten sam kadr jeszcze raz i tym razem udało mi się sfotografować pnącza i nadać obrazowi wrażenie pustynnego gorąca" – wyjaśnia José Allende.

Pozostałe zgłoszenia, które otrzymały wyróżnienia, reprezentują różne rodzaje aktywności górskiej, takie jak trekking, kolarstwo górskie, wspinaczkę czy kajakarstwo ekstremalne.

Obraz
© © Yhabril Moro “Moondreamers”

Konrad Siwik, dziennikarz Fotoblogii

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)