Fotografuj jesienią. Wbrew pozorom, to wspaniała pora roku

Fotografuj jesienią. Wbrew pozorom, to wspaniała pora roku
Źródło zdjęć: © © Monika Homan / [Facebook](www.facebook.com/tutenhoman)
Monika Homan

05.10.2018 13:20, aktual.: 05.10.2018 15:20

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mało kto lubi jesień, ale zapewniam was, że da się ją darzyć sympatią. Poza pochmurnymi, zimnymi i krótszymi dniami, ta pora roku może dostarczyć mnóstwo wspaniałych okazji do fotografowania.

Jesień nie jest moją ulubiona porą roku. Robi się zimno, często pada deszcz i jest pochmurno. Należę do tych osób, które "jesienną depresję" traktują zupełnie poważnie. Musze jednak przyznać, że ta pora roku to świetny czas na fotografowanie. Warto wykorzystać dni, w których pogoda jest nieco bardziej łaskawa i słońce przebija się przez chmury.

Zawsze staram się doceniać to, co mnie otacza. Określenie "piękna polska złota jesień" nie wzięło się przecież z nikąd. Jesienna aura potrafi przyprawić o zawrót głowy. Kiedy świat nabiera ciepłych kolorów żółci i czerwieni, warto chwycić za aparat. Bez względu na to, jaką dziedziną fotografii się zajmujecie, ta pora roku może nadać waszym zdjęciom wyjątkowego charakteru.

Dzień staje się krótszy. Słońce wstaje później, zachodzi wcześniej. Światło nie jest tak ostre, jak latem. Wraz z porą roku zmienia się kąt padania promieni słonecznych dzięki czemu mamy większe możliwości do fotografowania w słońcu. Cienie są dłuższe, a światło bardziej miękkie. Wykorzystajcie to na swoich zdjęciach.

Mod. Edyta Gomółka
Mod. Edyta Gomółka© © Monika Homan / [Facebook](www.facebook.com/tutenhoman)

Co warto fotografować jesienią?

Krajobrazy oczywiście! Kolorowe liście na drzewach nigdy nie wyglądają lepiej. Sprzyjające światło pozwoli wam na świetne ujęcia, nie tylko podczas złotych godzin, ale również w ciągu dnia. Możecie również próbować fotografować pod słońce. Jesień to też okres mglistych poranków. Noce są zimniejsze, więc rano, tuż po wschodzie słońca przy ziemi snują się często gęste mgły, które są świetnym tematem fotografii, nie tylko na łonie przyrody, ale również w mieście.

Jesień to także świetna pora na fotografowanie dzikich zwierząt. Spadające liście przestają być dla nich kryjówką, więc łatwiej je wypatrzyć. Wędrowne ptaki gromadzą się przed odlotem, co również może być okazją na świetne kadry.

Mod. Edyta Gomółka
Mod. Edyta Gomółka© © Monika Homan / [Facebook](www.facebook.com/tutenhoman)

Jeśli jesień, to też grzybobranie. Makrofotografia w tej porze roku to również świetny pomysł. Runo leśne, drobne rośliny i owady z pewnością będą się świetnie prezentować w otoczeniu opadniętych kolorowych liści. Kiedy pojawiają się pierwsze przymrozki możecie skupić się na oszronionych roślinach.

Barwy jesieni i miękkie światło ożywią też wasze portrety. Możecie wykorzystać opadające liście i stworzyć wspaniałe, pełne ciepła ujęcia. Jeśli szukacie ciekawego tła, wystarczy wybrać się do najbliższego parku.

Obraz
© © Monika Homan / [Facebook](www.facebook.com/tutenhoman)

Pada deszcz? Nie zostawaj w domu!

Nawet jeśli pada deszcz nie powinniście się zniechęcać. Zadbajcie tylko o odpowiednie zabezpieczenie swojego sprzętu - zwłaszcza jeśli nie jest fabrycznie uszczelniony i ruszajcie na zdjęcia. W deszczu możecie uchwycić wyjątkowe nocne krajobrazy miejskie z odbijającymi się w kałużach światłami. Pochmurne niebo to też naturalna blenda, która sprawi, że światło jest miękkie i nie pojawiają się ostre cienie.

Obraz
© © Monika Homan / [Facebook](www.facebook.com/tutenhoman)

Podczas jesiennych spacerów z aparatem zadbajcie tez o siebie. Przyda się ciepłe ubranie, a termos z ciepłą herbatą z pewnością umili wam czas spędzony na fotografowaniu.

Jeszcze nie masz aparatu w dłoni? Nie wiem na co czekasz. Idź fotografować jesień - jakkolwiek tylko chcesz. Przecież jest tyle możliwości!

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)