Fotoreporterzy w maskach i kamizelkach protestują przeciwko policji w Hongkongu

Fotoreporterzy w maskach i kamizelkach protestują przeciwko policji w Hongkongu

Fotoreporterzy w maskach i kamizelkach protestują przeciwko policji w Hongkongu
Źródło zdjęć: © © Eyepress News / [Instagram](https://www.instagram.com/p/BypVObehdCZ/)
Marcin Watemborski
14.06.2019 08:52, aktualizacja: 26.07.2022 15:46

Wczoraj odbyła się konferencja policji w Hongkongu dotycząca projektu ustawy ekstradycyjnej. Poprzedziła ją fala protestów, podczas którego policja używała gumowych kul oraz gazu łzawiącego. Fotoreporterzy okazali solidarność z uczestnikami demonstracji.

Sytuacja w Hongkongu jest napięta. Trwają największe od 1997 roku protesty. Społeczeństwo protestuje przeciwko wprowadzeniu ustawy ekstradycyjnej. W 1997 roku Hongkong został zwrócony Chinom i do dziś ma wolne sądy i gwarancje wielu praw oskarżonych.

Projekt kontrowersyjnej ustawy zakłada, że Hongkong może zatrzymać i przenieść osoby poszukiwane w krajach i na terytoriach bez umów ekstradycyjnych. Dotyczy to również Tajwanu i Chin. Znawcy tematu zwracają uwagę na to, że chiński system pozwala na torturowanie zatrzymanych, wymuszanie zeznań oraz długotrwałe przetrzymywanie w areszcie.

Wczoraj odbyła się konferencja prasowa. Policjanci omawiali na niej kwestie masowych protestów, jak również rozwiązań stosowanych przez funkcjonariuszy – masowych zatrzymań, używania gumowych kul oraz gazu łzawiącego. Fotoreporterzy pokazali, że chcą być w jakiś sposób poza systemem.

Prawie wszyscy byli ubrani w pełne stroje ”bojowe”. Mieli na sobie odblaskowe kamizelki, maski przeciwgazowe oraz kaski. To ich osobisty protest. Za organizację tej niewielkiej manifestacji odpowiada Związek Dziennikarzy Hongkongu.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)