Francuski fotograf stworzył mapę Marsa. Wszystko wykonał z Ziemi

Francuski fotograf stworzył mapę Marsa. Wszystko wykonał z Ziemi
Marcin Watemborski

18.02.2021 09:50, aktual.: 26.07.2022 14:32

Za niesamowitą produkcję odpowiada Jean-Luc Dauvergne, który zawodowo zajmuje się astrofotografią. 6 nocy, 1-metrowy teleskop i laboratoryjna precyzja pozwoliły mu stworzyć mapę Czerwonej Planety, jakiej jeszcze nie widzieliśmy.

Jean-Luc Dauvergne rozpoczął prace fotograficzne na przełomie października i listopada 2020 roku. Jego celem było stworzenie najdokładniejszej dotychczas mapy Marsa. Po zrealizowaniu potrzebnych zdjęć, fotograf musiał je odpowiednio obrobić, co zajęło mu kolejne 10 dni.

Fotograf wykorzystał 1-metrowy teleskop z obserwatorium Pic-du-Midi w Pirenejach o ogniskowej 17 000 mm. Początkowo urządzenie miało służyć agencji kosmicznej NASA do przygotowania misji Apollo w latach 60. XX wieku, a obecnie jest używane do obserwacji kosmosu. Obserwatorium w Pirenejach jest jednym z najlepszych punktów na całej Ziemi, skąd widok jest doskonały.

Global map of Mars from Pic du Midi

3D animation of the global map made at Pic du Midi during 2020 opposition

Dauvergne określa swoją pracę miałem "Świętego Grala fotografii planetarnej". Zgromadzony przez niego materiał może być wyświetlany zarówno jako płaska mapa, jak również nałożony na obrotowy model planety.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)