Fujifilm X‑A2 - pierwsze wrażenia i przykładowe zdjęcia
Fujifilm X-A2 to jeden z najtańszych aparatów z wymiennymi obiektywami na rynku, który oferuje matrycę w rozmiarze APS-C. Właśnie dlatego warto mu się przyjrzeć bliżej.
11.03.2015 | aktual.: 26.07.2022 19:40
Fujifilm X-A2 w zestawie z obiektywem kitowym XC 16-50 mm F3,5-5,6 OIS II będzie dostępny w cenie 2199 zł, natomiast za zestaw z dwoma zoomami XC 16-50 mm F3,5-5,6 OIS II oraz XC 50-230 mm F4,5-6,7 OIS II zapłacimy 2800 zł.
Sercem aparatu Fujifilm X-A2 jest matryca APS-C o rozdzielczości 16,3 megapikseli, która współpracuje z procesorem obrazu EXR II.Ten duet umożliwia fotografowanie z czułością w zakresie ISO 200 - ISO 6400 z możliwością rozszerzenia do ISO 25600. Nie zabrakło też funkcji nagrywania filmów Full HD 30 kl./s, a maksymalna prędkość zdjęć seryjnych wynosi 5,6 kl./s.
Pierwsze wrażenie z użytkowania X-A2 jest bardzo dobre, chociaż trochę plastikowe. Jednak trudno w tym segmencie oczekiwać magnezowego korpusu czy uszczelnień. Fujifilm X-A2 to zwarty i dość lekki aparat - korpus waży zaledwie 350 g. Z obiektywem kitowym przyjemnie leży w dłoni. Nieduża wypustka pozwala na wygodny i bezpieczny uchwyt z lżejszymi obiektywami. Faktura tworzywa na korpusie jest przyjemna i umożliwia bezpieczny uchwyt, jedynie podpórka pod kciuk jest wykonana z gładkiego plastiku, co nie dodaje całości dobrego wrażenia.
Ergonomia jest dość klasyczna - na górze znajdziemy tarczę trybów ekspozycji, spust migawki i tarczę nastaw, która obsługuje parametry ekspozycji. Z tyłu drugą tarczę nastaw, nawigator i kilka przycisków. Pod przyciskiem Q umieszczono jak w poprzedniku menu podręczne, gdzie znajdziemy wszystkie niezbędne parametry. Łatwy dostęp do punktów autofokusu zapewnia górny przycisk nawigatora.
Po krótkiej zabawie X-A2 na konferencji prasowej trzeba przyznać, że fotografuje się nim dobrze. W przystępnych warunkach oświetleniowych autofokus działa szybko i skutecznie szczególnie z szerszym kitem XC 16-50 mm F3,5-5,6 OIS II. Dłuższy obiektyw XC 50-230 mm F4,5-6,7 OIS II ostrzy wolniej szczególnie na dłuższych ogniskowych.
Z nowinek w porównaniu z poprzednikiem należy wspomnieć o mocowaniu ekranu LCD, które umożliwia wykonywania autoportretów. Dobrze sprawuje się także funkcja automatycznego wykrywania twarzy, gdy otworzymy ekran w stronę obiektywu. Aparat skutecznie śledzi twarz nawet zaznacza oko mniejszym kwadracikiem co sugeruje, że tam powinna być ustawiona ostrość. Delikatnym minusem jest natomiast to, że ekran nie odchyla się o 90 stopni w dół, co trochę utrudnia zdjęcia z góry.
Fujifilm X-A2 jak i jego poprzednicy to niedrogi sposób na fotografowanie przy użyciu matrycy w rozmiarze APS-C. Jest to dobra propozycja dla użytkowników, którzy poszukują jakości zdjęć jak z lustrzanki, jednak chcą mieć dość nieduży i lekki aparat w przystępnej cenie. Świetna propozycja na początek dla fotoamatora, który chce się rozwijać.
Poniżej prezentujemy pierwsze, przykładowe zdjęcia wykonane aparatem Fujifilm X-A2. Fotografie możecie także obejrzeć na naszym profilu na Flickr.com.