Fujifilm X-A3 – bezlusterkowiec z matrycą 24,2 Mpix i dotykowym ekranem do zdjęć selfie

Fujifilm X‑A3 – bezlusterkowiec z matrycą 24,2 Mpix i dotykowym ekranem do zdjęć selfie

Fujifilm X-A3 – bezlusterkowiec z matrycą 24,2 Mpix i dotykowym ekranem do zdjęć selfie
Krzysztof Basel
25.08.2016 06:57, aktualizacja: 25.08.2016 21:33

Fujifilm X-A3 to nowy bezlusterkowiec dla początkujących, z odchylanym o 180 stopni ekranem LCD do wykonywania zdjęć typu selfie. Aparat w stylu retro ma nieco zmienioną obudowę i nową matrycę APS-C CMOS o rozdzielczości 24,2 Mpix. Podobnie, jak u poprzednika, nie jest to jednak sensor X-Trans.

Fujifilm X-A3 to najprostszy bezlusterkowiec w serii Fujifilm X kierowany do osób młodych i początkujących. Jego korpus jest nieco inny od poprzednika, ale nadal jest utrzymany w stylu retro. Górna część obudowy, przednia płytka oraz górne pokrętła są wykonane z aluminium.

Obraz

Na obudowie zastosowano dwa pokrętła sterujące, dzięki którym można samym kciukiem szybko wyregulować przysłonę, czas naświetlania i ustawienia ekspozycji. Często używane funkcje, takie jak balans bieli, tryb zdjęć seryjnych, czy samowyzwalacz, przypisuje się do niezależnych przycisków funkcyjnych.

Z tyłu wyróżnia się dotykowy, 3-calowy wyświetlacz LCD, dzięki któremu użytkownik skorzysta z funkcji dotykowego autofokusa, dotykowego spustu migawki i dotykowego zoomu. Producent tłumaczy, że to pozwala używać obiektywu stałoogniskowego jak obiektywu z zoomem – wystarczy wykonać gest rozsuwania palców.

Obraz

Dodatkowo, wyświetlacz jest odchylany o 180 stopni i umożliwia wykonywanie autoportretów, czyli tzw. selfie. Zamontowano go tak, aby po obróceniu o 180 stopni nie był blokowany przez korpus, a przez to zapewniał 100-proc. widoczność. Dodatkowe ułatwienie stanowi autofokus z detekcją oka oraz nowy tryb Poprawiony portret z opcją rozjaśniania tonacji skóry.

Podczas wykonywania autoportretu można ustawić ostrość i zwolnić spust migawki, naciskając pionowe pokrętło sterujące umieszczone bezpośrednio pod palcem wskazującym, co ogranicza do minimum poruszanie aparatem. Po obróceniu przechylanego wyświetlacza LCD do góry o 180 stopni włącza się autofokus z detekcją oka, który automatycznie ustawia ostrość na oczach fotografowanego obiektu.

Funkcja samowyzwalacza została wzbogacona o nowe tryby: Wykrywanie uśmiechu, Samowyzwalacz dla dwojga i Samowyzwalacz grupowy. Dzięki nim nie trzeba naciskać pokrętła sterującego ani spustu migawki, ponieważ zwolnienie spustu migawki następuje odpowiednio: gdy fotografowane osoby się uśmiechają, gdy dwie osoby staną obok siebie, lub gdy określona liczba osób pojawi się w kadrze.

Dzięki poprawie wydajności energetycznej aparatu, Fujifilm X-A3 powinien wykonać do 410 zdjęć na jednym akumulatorze. Kiedy jednak zabraknie energii, to dołączony kabel USB pozwala naładować aparat przy użyciu ładowarki, komputera lub przenośnego akumulatora zewnętrznego. Po zamontowaniu w aparacie X-A3 obiektywu XC 16-50 mm F3,5-5,6 OIS II można robić zdjęcia w trybie makro obiektom oddalonym o zaledwie ok. 7 cm od przedniej krawędzi obiektywu.

Obraz

Sercem bezlusterkowca Fujifilm X-A3 jest nowa matryca APS-C o rozdzielczości 24,2 Mpix, która umożliwia korzystanie z czułości w zakresie ISO 200-6400, z możliwością rozszerzenia do ISO 25600. Korzystając z elektronicznej migawki można osiągnąć czas naświetlania do 1/32000 s lub do 1/4000 przy migawce mechanicznej. Nie zabrakło także trybu nagrywania filmów Full HD (1080 / 60p, 50p, 24p). Aparat jest wyposażony w pięcioosiową stabilizację obrazu łączącą stabilizację optyczną z elektroniczną, która działa również podczas nagrywania wideo. Dostępna jest także funkcja symulacji filmu.

Fujifilm X-A3 ma 49-punktowy autofokus, który wzbogacono o tryb strefowy i tryb szeroki ze śledzeniem, w których za rejestrowanie odpowiadają 77-punktowe pola ostrości. Dźwignię zmiany trybu AF (AF-S, AF-C, MF) umieszczono z przodu korpusu. Nowe funkcje to m.in. wybór priorytetu (spust migawki lub ostrość) oraz tryb AF+MF.

Fujifilm X-A3 ma łącznie 11 trybów symulacji filmu, które pozwalają wykorzystać tonacje znane z filmów Fujifilm, np. realistyczne kolory filmu PROVIA (standardowe), żywe i nasycone kolory filmu Velvia (żywe), miękkie tonacje filmu ASTIA (miękkie), czy dokumentalne tonacje filmu CLASSIC CHROME. Dostępne są także tryby mono i sepia.

Do tego aparat oferuje łącznie 10 filtrów, w tym nowe filtry Rybie oko i Krzyżowe błyski, które uzupełniają filtry: Aparat zabawkowy, Miniatura, Dynamiczna tonacja, Wzmocnienie kolorów, Zmiękczona ostrość, Jasna tonacja, Ciemna tonacja i Częściowy kolor.

Obraz

Nowy bezlusterkowiec Fujifilm X-A3 ma również moduł Wi-Fi do bezprzewodowego łączenia się ze smartfonami czy tabletami przy użyciu aplikacji FUJIFILM Camera Remote. Funkcja zdalnego sterowania pozwala ustawić ostrość, zwolnić spust migawki oraz skonfigurować ekspozycję i inne ustawienia na smartfonie lub tablecie.

Fujifilm X-A3 będzie sprzedawany z obiektywem XC 16-50 mm F3.5-5.6 OIS II w kolorze srebrnym, brązowym i różowym. Bezlusterkowiec trafi na półki sklepowe w październiku w cenie ok. 600 dolarów.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)