Fujifilm X100T – kompakt retro z elektronicznym dalmierzem i Wi‑Fi
Fujifilm X100T ma rozbudowany elektroniczny hybrydowy wizjer, nowy moduł Wi-Fi, lepszy ekran LCD i poprawiono ergonomię.
10.09.2014 | aktual.: 19.09.2014 20:50
Fujifilm X100T to trzecia generacja popularnego aparatu kompaktowego klasy premium tego producenta. Aparat jest utrzymany w stylu retro, a obudowa jest prawie niezmieniona w porównaniu do poprzednika. W górnej i dolnej części korpusu zastosowano odlew magnezu, zewnętrzną część korpusu pokrywa antypoślizgowa skóra syntetyczna.
Model X100T ma identyczny obiektyw, co poprzednik: Fujinon 23 mm F2 (odpowiednik ogniskowej 35 mm dla pełnej klatki). Obiektyw składa się z 8 elementów szklanych w 6 grupach, w tym z jednej wysokowydajnej, dwustronnej soczewki asferycznej oraz wypukłej soczewki ze szkła o wysokim współczynniku załamania światła. Zastosowano tu 9-listkową przysłonę oraz wbudowany filtr ND. Z tyłu zastosowano nowy 3-calowy wyświetlacz LCD o rozdzielczości 1,04 mln punktów.
Główną nowością zastosowaną w Fujifilm X100T jest wizjer hybrydowy z elektronicznym dalmierzem.
Informacja prasowa Fujifilm:
Aby usprawnić ręczne ustawianie ostrości w wizjerze optycznym, pole ostrości jest powiększane i wyświetlane w prawym dolnym rogu wizjera. Fragment pierwotnego obrazu optycznego jest zasłaniany, a w tym miejscu pojawia się obraz cyfrowy z elektronicznego wizjera. Ręczne ustawianie ostrości przy użyciu wizjera optycznego było dotychczas problematyczne, jednak dzięki temu ułatwieniu bardziej przypomina korzystanie z mechanicznego dalmierza. Na powiększonym obszarze można również zastosować funkcję podświetlania ostrych obszarów kadru oraz tryb cyfrowego podziału obrazu (Digital Split Image), a także zmienić powiększenie pola ostrości.
Producent wprowadził do wizjera system automatycznej regulacji jasności. W wizjerze można też korzystać z podglądu efektu fotograficznego (Preview Pic. Effect), aby zobaczyć na zdjęciu rezultat zastosowania wybranych efektów, w tym trybu symulacji filmu. Producent chwali się też, że udało mu się znacząco skrócić opóźnienie wyświetlacza w wizjerze.
W aparacie Fujifilm X100T ulepszono też nieco ergonomię. Teraz można zmieniać przesłonę pierścieniem na obiektywie ze skokiem co 1/3 EV, a nie tylko dźwignią sterującą. Pokrętło kompensacji ekspozycji zostało rozbudowane o opcję +/-3 EV. Samą dźwignię zastąpiono pokrętłem sterującym i dodano czterokierunkowy przycisk nawigacyjny.
Aparat został wyposażony w aż 7 przycisków Fn, które można samemu programować.
Dalszą personalizację zapewnia przycisk Q umieszczony z tyłu aparatu, którego wszystkie 16 funkcji można dopasować do indywidualnych upodobań.
Nowością w Fujifilm X100T jest też moduł Wi-Fi do bezprzewodowej łącznością z urządzeniami przenośnymi. Po pobraniu darmowej aplikacji FUJIFILM Camera Remote na smartfona lub tablet można korzystać z funkcji pilota, która daje użytkownikowi kontrolę nad aparatem nawet z dystansu. Materiały utrwalone aparatem można przesyłać do urządzeń mobilnych lub wysyłać bezpośrednio do drukarki Instax SHARE Smartphone Printer.
W aparatu środku nie zmieniono głównych elementów w porównaniu do poprzednika. Sercem Fujifilm X100T jest matryca APS-C X-Trans CMOS II 16,3 Mpix z filtrem barw X-Trans o losowym układzie pikseli RGB, która współpracuje z procesorem obrazu EXR II. Ten zestaw umożliwia fotografowanie z czułością do ISO 51200, prędkością zdjęć seryjnych do 6 kl./s (25 klatek podczas fotografowania w trybie ciągłym JPEG) i nagrywanie filmów Full HD z szybkością 60, 50, 30, 25 lub 24 kl./s. Co ciekawe, aparat umożliwia nagrywanie filmów nie tylko poprzez ekran LCD, ale również z wykorzystaniem wizjera optycznego tak, jak w standardowych kamerach filmowych.
Podczas nagrywania filmu można korzystać z ustawień ręcznej ekspozycji i zastosować tryby symulacji filmu. Aparat jest wyposażony w cichą, elektroniczną migawkę o żywotności ok. 100 000 zdjęć, potrafiącą pracować z szybkością 1/32000 s. Podobnie, jak poprzednik, model X100T korzysta z hybrydowego autofokusa. System przełączaj się automatycznie między autofokusem z detekcją fazową a autofokusem z detekcją kontrastu w zależności od danej sceny.
Oczywiście nie zabrakło też 11 różnych trybów symulacji filmu do wyboru, w tym PROVIA, Velvia, ASTIA, PRO Neg.Std, PRO Neg. Hi, SEPIA oraz trzy filtry (żółty Ye, czerwony R i zielony G) do fotografii monochromatycznej, a także nowego trybu Classic Chrome, który umożliwia uzyskanie przygaszonych tonacji i głębokich kolorów.
Fujifilm X100T będzie dostępny w kolorach srebrnym oraz czarnym i trafi na półki sklepowe w Polsce w grudniu 2014 r. w cenie ok. 5000 zł wraz z futerałem.