Fujifilm X100V ma nowy obiektyw, nową matrycę i odchylany ekran

Fujifilm X100V ma nowy obiektyw, nową matrycę i odchylany ekran
Marcin Watemborski

05.02.2020 08:05, aktual.: 05.02.2020 09:05

Doczekaliśmy się! Nareszcie świat ujrzał następcę modelu Fujifilm X100F – Fujifilm X100V. Po cichu spodziewałem się nowego obiektywu, który nie był przedstawiony w specyfikacji, która wyciekła i moje marzenie się spełniło Fujifilm X100V to bardzo duży krok naprzód.

Fujifilm X100V to nowa wersja popularnego aparatu kompaktowego. W środku znajdziemy matrycę nową APS-C – 26,1-megapikselowy sensor X-Trans BSI CMOS oraz nowy X-Processor, odpowiedzialny za przetwarzanie obrazu. Ta zmiana była dość oczywista, lecz to, co spędzało sen z powiek wielu fotografom, to pytanie: ”Czy w Fujifilm X100V będzie nowy obiektyw?”. I jest!

W Fujifilm X100V znajdziemy nowy obiektyw! Podobnie jak w poprzednich wersjach ma on ogniskową 23 mm i przysłonę f/2.0, ale został przeprojektowany tak, by dawać znacznie ostrzejszy obraz. Producent zapewnia, że szkło ma większa rozdzielczość, mniejszą dystorsję oraz poprawiony sposób ustawiania ostrości z mniejszych odległości. Wbudowany filtr szary (ND) pozwoli na obniżenie ekspozycji nawet o 4 EV.

Obraz

Nowością jest również odchylany w 2 osiach, dotykowy ekran LCD i poprawiony wizjer optyczno-elektroniczny. Optyczny ma powiększenie x0,52 oraz korektę paralaksy, natomiast elektroniczny wizjer OLED EVF ma rozdzielczość 3,69 mln punktów i podgląd na żywo lub opcję cyfrowego dalmierza (ERF). Nowa funkcja polega na wyświetlaniu małego obrazu wizjera elektronicznego w prawym dolnym rogu wizjera optycznego OVF. To coś, na co wielu miłośników serii X100 czekało od długiego czasu.

Oprócz tego została poprawiona ergonomia – uchwyt jest pełniejszy, a tarcza zmiany ISO reaguje lepiej. Pojawiła się również ciekawa opcja – uszczelnienie aparatu. Jest to jednak możliwe tylko po zakupie i podłączeniu adaptera AR-X100 oraz filtra ochronnego PRF-49. Fujifilm X100V zyskał opcję kręcenia wideo. Ten kompakt od teraz może nagrywać w rozdzielczości 4K/30p oraz 1090/120p.

Obraz

Aparat będzie dostępny w sprzedaży pod koniec lutego 2020 roku i będzie kosztował 6499 złotych.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)