Fujifilm X70 – najmniejszy i najlżejszy w rodzinie

Fujifilm X70
Fujifilm X70
Krzysztof Basel

15.01.2016 04:31, aktual.: 15.01.2016 10:19

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Fujifilm X70 jest mały, lekki, ma nowy obiektyw Fujinon 18,5 mm f/2.8, matrycę APS-C o rozdzielczości 16 Mpix oraz odchylany, dotykowy ekran LCD. To po prostu młodszy i mniejszy brat modelu X100T. Aparat waży zaledwie 340 g i jest najlżejszym modelem serii X wyposażonym w matrycę rozmiarów APS-C.

Na górnej ściance aparatu Fujifilm X70 umieszczono aluminiowe, karbowane pokrętło korekcji ekspozycji i czasów migawki, co zapewnia szybki dostęp do kluczowych funkcji. Podobnie pierścienie przysłony i ostrości wykonano z frezowanego aluminium, by utrzymać niską wagę aparatu. Wartości przysłony można zmieniać w krokach co 1/3 lub 1 EV, zaś pierścień ostrości ma podwójną funkcjonalność i działa także jako pierścień sterujący dostępem do całego szeregu funkcji. Aparat X70 jest także wyposażony w dźwignię przełączania trybu Auto, która służy wybieraniu w pełni automatycznego zaawansowanego trybu SR Auto.

Fujifilm X70
Fujifilm X70

Mocnym punktem Fujifilm X70 ma być obiektyw Fujinon 18,5 mm f/2.8, który powstał w oparciu o konstrukcję z modelu X100T. Nowy, szerokokątny obiektyw o ekwiwalencie ogniskowej 28 mm jest jednak od niego mniejszy i został zintegrowany w cieńszym korpusie.

Obraz

Nowy Fujinon 18,5 mm f/2.8 składa się z siedmiu elementów optycznych, w tym dwóch asferycznych, ułożonych w pięciu grupach. 9-listkowa diafragma w połączeniu z dużym otworem względnym przysłony umożliwia uzyskanie zdjęć charakteryzujących się pięknym efektem „bokeh”. Warto też zwrócić uwagę na niewielką minimalną odległość ogniskowania - zaledwie 10 cm.

Fujifilm X70
Fujifilm X70

Stałoogniskowy obiektyw aparatu X70 umożliwia korzystanie z funkcji Cyfrowego Tele-konwertera, gdzie użytkownik może też wybrać opcje 35mm oraz 50mm. Ustawienia Cyfrowego Tele-konwertera można zmieniać w menu lub pierścieniem sterującym na tubusie obiektywu , co pozwala na szybkie sprawdzenie obrazu na ekranie LCD przed zrobieniem zdjęcia. Nie jest to nic innego, jak cyfrowy zoom, zatem jakość zdjęć może być niższa, niż normalnie. Zapewne jednak, nawet po obróbce będą się spokojnie nadawać do wykorzystania na Facebooku czy Instagramie.

Obraz

Fujifilm X70 dysponuje 3-calowym, dotykowym ekranem o rozdzielczości 1.04 miliona punktów, który zapewnia szeroki kąt widzenia oraz może być przechylany o 180°. Możliwość nachylenia ekranu jest pomocna przy wielu sytuacjach – od fotografowania z dołu po popularne dziś selfie.

Po raz pierwszy w modelach serii X, zastosowano ekran dotykowy, który umożliwia prostą obsługę czy wykonywanie najważniejszych operacji.

Fujifilm X70
Fujifilm X70

System AF korzystają z czujników detekcji fazowej zintegrowanych na matrycy obrazu i umożliwia szybkie ustawianie ostrości w czasie 0.1 s. Aparat oferuje standardowy 49-punktowy tryb Pojedynczego Autofocusa. Zastosowano tu całkiem nowe tryby - Strefowy i Szeroki/Śledzenia – które wykorzystują większy obszar 77 punktów, by uchwycić ostrość poruszających się obiektów.

Fujifilm X70
Fujifilm X70

Sercem aparatu jest 16.3 megapikselowa matryca X-Trans CMOS II, która współpracuje z procesorem przetwarzania obrazu EXR II. Ten duet umożliwia fotografowanie z czułością do ISO 51200 (wartość rozszerzona) oraz nagrywanie filmów Full HD przy 60 klatkach/sekundę. Dostępne są także opcję 50, 30, 25 oraz 24 kl./s. W trakcie nagrywania można korzystać także z trybów symulacji filmu światłoczułego, w tym najnowszej opcji CLASSIC CHROME, a także ze szczegółowych ustawień balansu bieli. Aparat ma całkowicie bezgłośną elektroniczną migawkę, która umożliwia ustawianie czasów naświetlania aż do 1/32 000 s.

Spośród innych funkcji należy wymienić Cyfrowy podział obrazu, dla precyzyjnego manualnego ustawiania ostrości oraz funkcję wyróżniania wierzchołków ostrości (Focus Peaking), która zaznacza elementy fotografowanej znajdujące się w płaszczyźnie ostrości. Elementy te mogą być oznaczane na biało, czerwono lub niebiesko.

Niestety, nie znamy jeszcze ceny ani terminu wprowadzenie na polski rynek aparatu Fujifilm X70.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także