Gala SWPA 2020 odwołana. Poznaj zwycięzców konkursu otwartego

Gala SWPA 2020 odwołana. Poznaj zwycięzców konkursu otwartego

Gala SWPA 2020 odwołana. Poznaj zwycięzców konkursu otwartego
Źródło zdjęć: © © Antoine Veling
Marcin Watemborski
15.04.2020 09:03, aktualizacja: 15.04.2020 13:53

Sony World Photography Awards 2020 to największy konkurs fotograficzny na świecie, zrzeszający specjalistów wielu dziedzin – zarówno amatorów jak i profesjonalistów. Właśnie poznaliśmy zwycięzców kategorii konkursu otwartego. Przed nimi walka o zwycięstwo całego współzawodnictwa i tytuł Fotografa Roku.

W konkursie otwartym fotografowie mogą zgłaszać pojedyncze zdjęcie w kilku kategoriach: architektura, kreatywność, kultura, krajobraz, ruch, świat natury i dzika przyroda, portret, martwa natura, fotografia uliczna oraz podróż. Jury wyłoniło 10 zwycięzców kategorii oraz ponad 100 innych fotografów, których starania zostały docenione.

Najlepsze według jury zdjęcie architektoniczne wykonała Rosaria Sabrina Pantano, które przedstawia rzeźbę Mauro Stavioliego w kształcie piramidy. Znajduje się ona na 38 równoleżniku. Kreatywność natomiast to konik Suxing Zhang z Chin. W tej wizji zobaczymy portret młodej kobiety połączony z wieloma symbolicznymi elementami. ”Knot” (ang. ”Węzeł”) to zdjęcie pochodzące z cyklu Hua (Kwiat), traktujące kwiaty jako uosobienie kobiecości.

Obraz
© © Rosaria Sabrina Pantano

Kategoria kultura została zdominowana przez Antoine Velinga z Austrii za zdjęcie zatytułowane Mark 5:28 (Ewangelia św. Marka rozdział 5, wers 28). Zobaczymy na nim uczestników koncertu Iggy’ego Popa, którzy tańczą na scenie. Scena, która została uwieczniona przez Antoine wygląda niemal jak obraz Caravaggio. Autor postanowił do opisu zdjęcia przywołać biblijny cytat: ”Mówiła bowiem: Żebym się choć Jego płaszcza dotknęła, a będę zdrowa”, co wynosi Iggy’ego Popa na boską pozycję, jak myśli o nim cała rzesza fanów.

Oryginalne podejście do fotografii krajobrazowej zaprezentował Craig McGowan z Australii, pokazując kadr samotnej góry lodowej na tle ścian fiordów w Parku Narodowym Grenlandii. Całość majestatycznie odbija się w krystalicznie czystej wodzie rzeki nadając abstrakcyjnego charakteru całości kadru. Natomiast wśród fotografów dzikiej przyrody najlepsze zdjęcie to zasługa Guofei Li z Chin za ukazanie pary gepardów w Botswanie. Martwa natura została zdominowana przez Jorge Reynala z Argentyny. Fotograf poruszył swoim zdjęciem bardzo ważny temat – zanieczyszczenie oceanów plastikiem. Jego kadr przedstawia martwą rybę, która wygląda jakby walczyła o oddech w foliowej torbie.

Obraz
© © Craig McGowan

Interesujący jest obraz Aleka Connaha z Wielkiej Brytanii. Fotograf wygrał kategorię ”Ruch” przez decydujący moment podczas wysadzania czterech wież chłodniczych elektrowni Ironbridge w Shropshire, które miało miejsce 6 grudnia 2019 roku. W tę koncepcję wpasowuje się również zdjęcie Santiago Mesy z Kolumbii, który pokazał kadr uliczny z protestów w mieście Medellin, gdy siły porządkowe rozpędzały przemarsz robotników i sprzedawców ulicznych.

Najlepszym portrecistą został uznany Tom Oldham, mający już na swoim koncie kilka wyróżnień na konkursie Sony World Photography Awards. Tym razem fotograf przedstawił czarno-białe zdjęcie ”Black Francis”, wykonane dla magazynu ”MOJO”. Widać na nim Charlesa Thompsona z zespołu Pixies. Celem wykonania tego dzieła było ukazanie irytacji lidera popularnej kapeli spowodowanej obecną sytuacją.

Obraz
© © Tom Oldham

Adrian Guerin z Australii zachwycił jurorów swoimi opowieściami podróżniczymi. Wykonał on zdjęcie w saharyjskim pociągu towarowym na kolei mauretańskiej. Odgórny kadr z ostatniego wagonu pokazuje ogrom transportu. Pociąg ten przewozi rudę żelaza przez 700-kilometrową trasę – od portowego Nawzibu do Az-Zuwajrat leżącego na Sagarze. Wszystkie składy miały łącznie długość około 2,5 kilometra, a było ich łącznie ponad 200. Wszystkie były po brzegi wypełnione skałami.

Wśród wyróżnionych znalazł się Polak - Marcin Giba, którego kadr zwrócił uwagę jury w kategorii "Krajobraz". Natomiast Miłosz Wilczyński zabłysnął swoim zdjęciem w kategorii "Podróże".

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/6]

Firma Sony oraz World Photography Organization informują, że ze względu na pandemię koronawirusa SARS-CoV-2 gala rozdania nagród została odwołana. Zdjęcia zwycięzców i wyróżnionych będą promowane za pośrednictwem platform internetowych – wraz z materiałami wideo, prezentacjami i sesjami pytań.

Ciekawym ruchem WPO jest uruchomienie strony Stay Connected, która pozwala na zapoznanie się z różnymi inicjatywami, działaniami oraz materiałami będącymi wsparciem dla miłośników fotografii.

COVID-19 - Środki bezpieczeństwa

W obliczu zagrożenia, jakie niesie [b]koronawirus COVID-19[/b], warto uświadomić sobie, czym są odpowiednie środki bezpieczeństwa, a czym objawy nieuzasadnionej paniki. Środkami bezpieczeństwa są: [b]częste mycie rąk, unikanie zgromadzeń, higiena kaszlu i kichania, czyli zasłanianie ust chusteczką lub łokciem, tak aby kropelki śliny nie zostały na dłoni[/b]. Objawem paniki jest natomiast wykupowanie zapasów maseczek, co powoduje, że są one trudno dostępne dla personelu medycznego, który faktycznie ich potrzebuje.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)