Gary Oldman stworzy film o Eadweardzie Muybridge’u – ojcu ruchomego obrazka

Gary Oldman stworzy film o Eadweardzie Muybridge’u – ojcu ruchomego obrazka

Gary Oldman stworzy film o Eadweardzie Muybridge’u – ojcu ruchomego obrazka
Marcin Watemborski
21.05.2018 09:43, aktualizacja: 26.07.2022 18:01

Eadweard Muybridge to historyczna postać w świecie fotografii. Jemu zawdzięczamy stworzenie pierwszego ruchomego zdjęcia. Pamiętacie studium ruchu konia i rozwiązanie zagadki, czy zwierzę odrywa wszystkie 4 kopyta podczas galopu? Gary Oldman postanowił pokazać tę historię na swój sposób.

Historia Eadwearda Muybridge’a jest, delikatnie mówiąc, dramatyczna. Był tu zakład, miłość, zdrada, morderstwo i niewypłacone pieniądze. O powstaniu legendarnego zdjęcia, a właściwie serii zdjęć konia i faz galopu, pisałem w osobnym artykule. Fotograf i naukowiec wykorzystał do jego stworzenia zzoopraksiskopu, czyli specjalnie zaprojektowanego urządzenia do realizacji animacji pokatkowych.

Race Horse First Film Ever 1878 Eadweard Muybridge

Większą ciekawostką jest tutaj życie prywatne wynalazcy. Miał on na swoim koncie morderstwo – zastrzelił kochanka swojej żony. Dramatyzm sytuacji dotyczył tego, że wspomniany mężczyzna był prawdopodobnie ojcem dziecka, które wychowywał Muybridge, jak swoje. Oczywiście – nie było pewności.

Świadek morderstwa zeznał, że Muybridge odwiedził majora Harry’ego Larkynsa i patrząc mu w oczy, strzelił w serce. Słowa wynalazcy do wojskowego brzmiały: ”Dobry wieczór, majorze. Oto moja odpowiedź na wiadomość, którą wysłałeś mojej żonie”. Co ciekawsze – Eadweard nie został skazany, ponieważ ówczesne prawo amerykańskie dopuszczało działanie w obronie własnej rodziny. Sąd go uniewinnił.

Obraz

O życiu fotografa i wynalazcy ma powstać film w reżyserii Gary’ego Oldmana. Aktor, znany z m.in. filmów o Hannibalu Lecterze, będzie odpowiadał tym razem za ruchomy obrazek, opowiadający o twórcy ruchomego obrazka. Tytuł roboczy filmu to ”Flying Horse”. Produkcją zajmie się BBC. Niestety nie wiemy jeszcze, kiedy film pojawi się na srebrnym ekranie.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)