Genialne wynalazki Tesli. Naukowiec miał wkład w fotografię
Wybitny wynalazca Nikola Tesla był pierwszą osobą, która wykonała zdjęcie w wykorzystaniem promieni X. Wśród technologii, nad którymi pracował naukowiec, część wciąż czeka jednak na wdrożenie.
23.05.2022 | aktual.: 23.05.2022 16:49
Chociaż to Wilhelm Roentgen otrzymał Nagrodę Nobla za odkrycie promieniowania X, nie był on pierwszym, który je badał. W 1892 r., a więc trzy lata przed uhonorowaniem niemieckiego fizyka, Nikola Tesla wykonał pierwsze zdjęcie rentgenowskie. Promieniowanie, które jest powszechnie stosowane szczególnie w medycynie, przyjmuje też obecnie formę sztuki.
Artystyczna fotografia rentgenowska skupia się głównie na kwiatach, drobnych zwierzętach, muszlach i owocach. Początki tego nurtu sięgają pierwszej połowy XX w. W 1913 r. opublikowano pierwsze zdjęcie rentgenowskie liścia, a rok później – kwiatów.
Tesli należy się bez wątpienia uznanie za wkład w badania nad promieniowaniem X. Warto dodać, że naukowiec przewidział na przełomie XIX i XX w. powstanie takich urządzeń jak zdalnie sterowane zabawki, neonowe napisy i smartfony.Nie wszystkie jego wynalazki i pomysły doczekały się jednak realizacji. Jednym z ambitniejszych projektów Tesli była wieża nazwana jego imieniem, która miała służyć do opracowania technologii bezprzewodowej transmisji energii elektrycznej na duże odległości. Co ciekawe, obecnie kilka firm na świecie pracuje nad możliwością wcielenia tego rozwiązania w życie.
Rok przed wykonaniem zdjęcia rentgenowskiego, naukowiec opracował tzw. cewkę Tesli. Było to specjalne urządzenie o długości ok. 40 m, działające w oparciu o rezonans elektryczny. Przy jego użyciu można było przesyłać prąd bez użycia drutu na odległość do 3 km. Cewka Tesli nie mogła być zastosowana w szerszym zakresie ze względu na swój ograniczony potencjał. Wynalazca miał jednak nadzieję, że jeszcze za jego życia uda mu się zwiększyć odległość transmisji.
W tym celu zbudował na Long Island eksperymentalną stację transmisyjną, która przeszła do historia jako Wieża Tesli. Jej futurystyczny wygląd można podziwiać na fotografii wykonanej w 1904 r. Tesla nie zdołał jednak przekonać inwestora do swojego pomysłu, w związku z czym projekt został zamknięty już po dwóch latach. W 1917 r. budowla została zburzona.
Chociaż wbrew oczekiwaniom naukowiec nie zrealizował swojej śmiałej wizji przed śmiercią, słusznie zakładał, iż kiedyś ktoś zwróci uwagę na ten pomysł. Obecnie opracowywane są różne metody bezprzewodowego przesyłania energii elektrycznej na znaczne odległości oraz technologie pozwalające wdrożyć je na dużą skalę. Propozycjami takich rozwiązań są transmisje satelitarna, mikrofalowa i laserowa.
Adam Gaafar, dziennikarz Fotoblogii