Genialny algorytm MIT stworzy film w oparciu o cienie. Nic się nie ukryje!

Genialny algorytm MIT stworzy film w oparciu o cienie. Nic się nie ukryje!
Marcin Watemborski

09.12.2019 09:00, aktual.: 26.07.2022 15:06

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Naukowcy z MIT zaskakują swoimi algorytmami coraz bardziej. Najnowszy z nich pozwoli kamerom ”widzieć” to, czego nie widzą na podstawie analizy cieni i ich ruchów. To ogromny krok naprzód w obrazowaniu cyfrowym.

Naukowcy z MIT (Massachusetts Institute of Technology) przedstawili najnowszy projekt, nazwany ”Computational Mirrors: Blind Inverse Light Transport by Deep Matrix”. Na prezentacji można zobaczyć, jak komputer tworzy obraz w oparciu o cienie.

Nawet nie widać dobrze światła, a jedynie ruch. Sztuczna inteligencja została wyszkolona tak, by przeanalizować poruszanie się cienia i na podstawie tego generować obiekt, który go tworzy i animować jego ruch.

Computational Mirrors: Revealing Hidden Video

Oczywiście to dopiero wstępny efekt, ale i tak robi wrażenie. Patrząc na zlepek pikseli, przedstawiony przez naukowców, są oni na naprawdę dobrej drodze. Podejrzewam, że z czasem będą w stanie odtworzyć obiekty rzucające cień w dużo bardziej szczegółowy sposób. Już teraz jest to niewiarygodne.

W przyszłości ta technologia może zostać wykorzystana w przemyśle autonomicznych pojazdów, by te przewidywały zdarzenia występujące poza polem widzenia kamer, jak nagle wyjeżdżający zza rogu motocykl. W ten sposób będą mogły zareagować jeszcze przed pojawianiem się obiektu i w ten sposób uniknąć kolizji, co ocali na pewno niejedno ludzkie życie.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)