Geniusz fotografii poszukiwany. Pasjonujące filmowe śledztwo BBC

Geniusz fotografii poszukiwany. Pasjonujące filmowe śledztwo BBC

Kevin Best / Flickr
Kevin Best / Flickr
Kamila Dworniczak
23.11.2010 12:04, aktualizacja: 01.08.2022 15:02

Zwykle przyglądamy się inspirującym filmom nakręconym za pomocą aparatów fotograficznych. Dzisiaj prezentacja dobrego filmu o fotografii. W tej materii BBC jest niedoścignionym mistrzem. Niedawno wyprodukowała kilkuodcinkową serię filmów, która opowiada o kamieniach milowych w rozwoju fotografii ? od początków jej istnienia do dziś.

The Genius of Photography Ep1 - 1/4

Cykl ?The Genius of Photography? jest przeznaczony raczej dla początkujących miłośników fotografii, ale - jak każdą produkcję BBC - wszyscy obejrzą go z prawdziwą przyjemnością.

Po pierwsze, znajdziemy tu prosty, ale konkretny i wnikliwy komentarz. Nic dziwnego ? do współpracy przy realizacji serialu zaproszono najlepszych brytyjskich fotografów i historyków fotografii, którzy prezentują trochę inny sposób opowiadania o swoich naukowych zainteresowaniach niż to bywa u naszych akademickich ekspertów.

Po drugie, serial został doskonale zrealizowany. Zgromadzono tu znakomite materiały dokumentalne ? setki przykładowych zdjęć czy oryginalne elementy wyposażenia pierwszych atelier. Całość urozmaicają rekonstrukcje dawnych procesów fotograficznych oraz prawie detektywistyczne śledztwa prowadzone na polu techniki i twórczości ? w poszukiwaniu zasad działania pierwszych aparatów i sposobów pracy znanych fotografów.

Ambicje twórców serialu są ogromne - dotarcie do samej istoty fotografii i znalezienie odpowiedzi na pytanie, dlaczego w ogóle powstała? Owszem, brzmi banalnie, ale wcale takie nie jest. Nie bez powodu, według niektórych, data wynalezienia fotografii - 1839 rok - jest początkiem zupełnie nowej epoki: nowoczesności.

Cały serial dostępny jest na oficjalnym kanale BBC na YouTube.

Źródło: PetaPixel

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)