"Gerald Howson: bardzo polska sprawa" - wystawa nieznanych fotografii w Jeleniej Górze

"Gerald Howson: bardzo polska sprawa" - wystawa nieznanych fotografii w Jeleniej Górze03.03.2015 14:13
"Gerald Howson: bardzo polska sprawa" - wystawa nieznanych fotografii w Jeleniej Górze
Źródło zdjęć: © © Gerald Howson
Redakcja Fotoblogia.pl

Stowarzyszenie Jeleniogórska Strefa Fotografii zaprasza do do GALERII SKENE w dniu 5.03.2015 r. o godzinie 17.00 na wernisaż wystawy "Gerald Howson: bardzo polska sprawa". Współorganizatorami ekspozycji są warszawski Dom Spotkań z Historią i londyńskie Archiwum Geralda Howsona.

W trakcie wystawy zostanie zaprezentowanych blisko 60 znakomitych, czarno-białych fotografii wykonanych przez brytyjskiego malarza, fotografa i historyka Geralda Howsona w 1959 roku w Warszawie, Krakowie, Nowej Hucie i Lublinie. Większość fotografii jest nieznana w Polsce.

417841883310733970

Bogdan Frymorgen:

"W 1959 roku brytyjski fotograf [b]Gerald Howson otrzymał zlecenie od elitarnego czasopisma „The Queen”.[/b] [b]Miał pojechać do Polski i przywieźć zdjęcia do artykułu o polskich realiach życia za żelazną kurtyną.[/b] Zabrał ze sobą dwa aparaty Leica i chemikalia konieczne do wywoływania filmów. Howson spędził w Polsce blisko trzy tygodnie na przełomie kwietnia i maja. Zatrzymał się w Krakowie u Franka Touhego, mieszkającego w Polsce angielskiego literata, który miał napisać tekst do artykułu. Touhy doradził mu, aby oprócz Krakowa odwiedził także Nową Hutę, Lublin, Auschwitz i Warszawę. [b]Howson nie znał ani słowa po polsku, ale fotografując ludzi, podchodził blisko[/b] – na wyciągnięcie ręki. Interesowała go egzotyka kraju i historia wyryta na twarzach mieszkańców.[b]Fascynował się też formą.[/b] Howson wie, gdzie w fotografii przebiega granica między rejestrowaniem rzeczywistości a egzaltacją. Jest ciekawy świata, ale nie wydaje osądów. Obserwuje. Jego kadry tętnią życiem, ale jednocześnie rejestrują cień śmierci, który pozostał po wojnie".

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)