"Gerald Howson: bardzo polska sprawa" - wystawa nieznanych fotografii w Jeleniej Górze

"Gerald Howson: bardzo polska sprawa" - wystawa nieznanych fotografii w Jeleniej Górze
Źródło zdjęć: © © Gerald Howson
Redakcja Fotoblogia.pl

03.03.2015 14:13, aktual.: 26.07.2022 19:41

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Stowarzyszenie Jeleniogórska Strefa Fotografii zaprasza do do GALERII SKENE w dniu 5.03.2015 r. o godzinie 17.00 na wernisaż wystawy "Gerald Howson: bardzo polska sprawa". Współorganizatorami ekspozycji są warszawski Dom Spotkań z Historią i londyńskie Archiwum Geralda Howsona.

W trakcie wystawy zostanie zaprezentowanych blisko 60 znakomitych, czarno-białych fotografii wykonanych przez brytyjskiego malarza, fotografa i historyka Geralda Howsona w 1959 roku w Warszawie, Krakowie, Nowej Hucie i Lublinie. Większość fotografii jest nieznana w Polsce.

Obraz

Bogdan Frymorgen:

"W 1959 roku brytyjski fotograf [b]Gerald Howson otrzymał zlecenie od elitarnego czasopisma „The Queen”.[/b] [b]Miał pojechać do Polski i przywieźć zdjęcia do artykułu o polskich realiach życia za żelazną kurtyną.[/b] Zabrał ze sobą dwa aparaty Leica i chemikalia konieczne do wywoływania filmów. Howson spędził w Polsce blisko trzy tygodnie na przełomie kwietnia i maja. Zatrzymał się w Krakowie u Franka Touhego, mieszkającego w Polsce angielskiego literata, który miał napisać tekst do artykułu. Touhy doradził mu, aby oprócz Krakowa odwiedził także Nową Hutę, Lublin, Auschwitz i Warszawę. [b]Howson nie znał ani słowa po polsku, ale fotografując ludzi, podchodził blisko[/b] – na wyciągnięcie ręki. Interesowała go egzotyka kraju i historia wyryta na twarzach mieszkańców.[b]Fascynował się też formą.[/b] Howson wie, gdzie w fotografii przebiega granica między rejestrowaniem rzeczywistości a egzaltacją. Jest ciekawy świata, ale nie wydaje osądów. Obserwuje. Jego kadry tętnią życiem, ale jednocześnie rejestrują cień śmierci, który pozostał po wojnie".

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)