Gerhard Steidl w rozmowie o Robercie Franku - spotkanie z wydawcą kolekcji "Film Works"

Gerhard Steidl w rozmowie o Robercie Franku - spotkanie z wydawcą kolekcji "Film Works"

Gerhard Steidl w rozmowie o Robercie Franku - spotkanie z wydawcą kolekcji "Film Works"
Źródło zdjęć: © © Robert Frank "Film Works" / [Vimeo](https://vimeo.com/182103355)
Mikołaj Rożek
17.11.2016 14:04, aktualizacja: 26.07.2022 18:46

Księgarnia Artystyczna Bookoff we współpracy z magazyn priv. organizuje spotkanie z Gerhardem Steidlem, wydawcą najnowszej kolekcji filmów Roberta Franka, "Film Works".

Spotkanie z Gerhardem Steidlem odbędzie się 18 listopada 2016 w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Wydarzenie będzie okazją do rozmowy na temat twórczości Roberta Franka - zarówno filmowej jak i fotograficznej. Wydany ostatnio zbiór filmowy "Film Works" jest największą kolekcją filmów fotografa, jaka do tej pory została wydana.

Obraz
© © Robert Frank "Film Works" / [Vimeo](https://vimeo.com/182103355)

Robert Frank od czasów młodości zajmował się fotografią. Pochodził z zamożnej rodziny, a nauki pobierał u fotografów i grafików. W wieku 20 lat wyruszył w podroż do Ameryki. Odwiedził także Peru i Boliwię. Fotografie wykonane w tym czasie trafiły do albumu "Black White and Things". Rok 1955 miał okazać się dla Roberta wyjątkowym i przełomowym. Dzięki zdobyciu stypendium Guggenheima, wyrusza w długą podróż po Stanach Zjednoczonych. Celem wyprawy jest uchwycenie wszystkich warstw społecznych amerykańskiego społeczeństwa.

Obraz
© © Robert Frank "Film Works" / [Vimeo](https://vimeo.com/182103355)

Owocem przebytej drogi jest najbardziej znany album fotografa "The Americans". Wydawnictwo odbiło się szerokim echem zarówno w Stanach, jak i reszcie świata. Konwencja surowego realizmu odnosiła się krytycznie do mitu "amerykańskiego snu" i zrobiła z Roberta Franka prekursora kierunku fotografii antymomentyzmu. Po wydaniu albumu zainteresowanie Roberta przeniosło się na film. Rezygnując z aparatu, tworzy kilka filmów eksperymentalnych i dokumentalnych, obracając się głównie w środowisku beatników.

Obraz

Zbiór "Film Works" jest zwieńczeniem kariery filmowej Roberta Franka. Oprócz 25 materiałów filmowych (4 płyty DVD PAL i 4 płyty DVD NTSC), w tej obszernej kolekcji znalazły się także trzy broszury oraz książka traktująca o przygodzie Roberta z filmem. Całość zapakowana w gustowną, drewnianą skrzynkę. Edycja "Film Works" opublikowana przez wydawnictwo Steidla, dostępna jest do kupienia na stronie księgarni Bookoff w cenie 649 zł. Na spotkanie związane z publikacją kolekcji, które odbędzie się 18 listopada 2016 o godzinie 18 w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaproszono wydawcę zestawu, Gerharda Steidla. Wstęp jest wolny. Więcej informacji znajdziecie na stronie wydarzenia na Facebooku.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)