Getty Image zmienia politykę. Koniec z opłatami za ponowne wykorzystanie

Getty Image zmienia politykę. Koniec z opłatami za ponowne wykorzystanie

Getty Image zmienia politykę. Koniec z opłatami za ponowne wykorzystanie
Źródło zdjęć: © © Pixabay
Justyna Kocur-Czarny
08.11.2019 09:30, aktualizacja: 26.07.2022 15:32

Popularna amerykańska agencja prowadząca bank zdjęć i filmów zmienia swoją politykę. Od 2020 roku wszystkie zdjęcia będą sprzedawane z licencją royalty free. To oznacza, że korzystanie z zakupionych zdjęć będzie dużo prostsze, ale niekoniecznie tańsze.

Getty Image ogłosiło, że po zbadaniu rynku i potrzeb swoich klientów zamierza stopniowo eliminować ze swojego banku zdjęć te obrazy, które wymagają ponownej opłaty za każde użycie (rights managed). Jeden z największych banków zdjęć na świecie chce, aby wszystkie jego zasoby były sprzedawane bez tantiem, a więc w modelu royalty free. W archiwum agencji znajduje się ponad 80 milionów zdjęć, ilustracji i filmów.

Getty Image - co się zmieni?

Najprościej mówiąc, obrazy, które były objęte licencją rights managed, mogły być wykorzystane jednorazowo (np. na plakacie). Jeśli nabywca chciał wykorzystać dane zdjęcie ponownie (np. na ulotce), musiał ponownie uiścić opłatę.

Getty Image w wydanym oświadczeniu informuje, że powody zmiany mają podłoże biznesowe. W czasach, kiedy wiele treści przeznaczonych jest do internetu, klienci chcą korzystać z obrazów swobodnie i bez limitów.

Licencja royalty free pozwala na wielokrotne i dowolne użycie własności intelektualnej, bez konieczności wnoszenia dodatkowych opłat. Jeśli Getty Image chce nadal być jedną z przodujących firm na rynku zdjęć stockowych, to musi iść z duchem czasu.

Zmiany licencji w Getty Images - daty

Do końca stycznia 2020 obrazy objęte licencją rights managed nie będą już pojawiały się w serwisie. Klienci z wykupionym dostępem premium, będą nadal mogli z nich korzystać do 6 listopada 2020 roku. Ostateczne pozbycie się z oferty treści objętych tantiemami nastąpi do końca 2020 roku.

Co to oznacza dla fotografów?

Licencje rights-managed nadal będą dostępne dla zdjęć redakcyjnych oraz treści wideo, a więc zmiana polityki dotyczy na razie tylko zdjęć kreatywnych. Ich autorzy będą mieli mniejszą kontrolę nad tym, gdzie i jak ich zdjęcia są wykorzystywane. Z drugiej strony, ze względu na uproszczenie procesu kupowania, jest większe prawdopodobieństwo, że zdjęcia będą używane zgodnie z licencją.

Opłata za wielokrotne wykorzystanie zdjęcia będzie wnoszona jednorazowo, a to oznacza, że ceny mogą iść w górę. W zamian za możliwość swobodnej eksploatacji klienci będą musieli jednorazowo ponieść prawdopodobnie większe koszty.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)