Gigantyczny Teleskop Magellana - rozpoczyna się ostatni etap budowy
W Chile właśnie powstają fundamenty dla Gigantycznego Teleskopu Magellana, który będzie największym i najsilniejszym na świecie teleskopem. Zdjęcia zrobione z jego pomocą będą 10 razy ostrzejsze od tych, zrobionych przez teleskop Hubbbla.
Jeśli zdjęcia wykonane przez teleskop Hubbla są dla was imponujące, poczekajcie do 2024 roku, kiedy możliwe mają być obserwacje za pomocą budowanego właśnie Gigantycznego Teleskopu Magellana.
Prace nad teleskopem trwają od lat, jednak dopiero teraz zaczął się ostateczny etap, czyli sama budowa obserwatorium. Stanie ono przy Obserwatorium Las Campanas, w Chile, na wysokości 2550 metrów nad poziomem morza. Ze względu na niskie zanieczyszczenie światłem jest to idealne miejsce do obserwacji kosmosu.
Gigantyczny Teleskop Magellana zbudowany będzie z siedmiu wielkich luster o średnicy 8,4 metra, zajmujących razem powierzchnię 368 metrów kwadratowych. Tak duże rozmiary luster zapewnią obraz o 10-krotnie większej rozdzielczości, niż te, które uzyskuje się za pomocą Teleskopu Hubble’a.
Wytworzenie tak dużych zwierciadeł nie jest ani tanie, ani łatwe. Odbywa się ono w laboratorium Uniwersytetu w Arizonie. Każde z luster stworzone jest z ponad 17 ton szkła, a sam proces odlewania ma wiele kroków. Do tej pory powstało 5 z planowanych 7 luster. Szkło o niskiej rozszerzalności dla 5 lustra wyprodukowała japońska firma Ohara i zajęło to cały rok. Po dostarczeniu materiału do laboratorium, pracownicy wypełnili piec, który został skonstruowany na początku 2017 roku, 1681 sześciokątnymi rdzeniami, wykonanymi z tlenku glinu.
Casting a $20 Million Mirror for the World’s Largest Telescope
Następnie piec został bardzo powoli podgrzany do temperatury 1135 stopni Celsjusza. Płynne szkło wypełniło formę w kształcie plastra miodu, a dzięki obracającej się z prędkością 5 obrotów na minutę konstrukcji pieca, stworzyło paraboliczną powierzchnię. Po odlaniu szkło stygnie przez kilka miesięcy, a następnie jest szlifowane z dokładnością co do nanometra. Opracowanie procedury szlifowania pierwszego zwierciadła trwało ponad 6 lat. Na szczęście z kolejnymi poszło już szybciej.
[photo position="undefined"]130886[/photo]
Na szczycie chilijskiej góry zaczęły się właśnie prace nad budową obserwatorium. Będzie ono miało 22 piętra i 56 metrów szerokości. Konstrukcja ma ważyć ponad 1000 ton, więc robotnicy przebijają się przez skałę na głębokość 23 metrów, żeby stworzyć odpowiedni fundament pod tę budowlę. Cała inwestycja ma kosztować około miliarda dolarów.
Na pierwsze zdjęcia z Gigantycznego Teleskopu Magellana przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać, ale efekt na pewno będzie tego wart.