Główna nagroda w World Press Photo 2021 przyznana. Stoi za nią trudna historia

Co roku do Grand Prix w World Press Photo jest nominowane 6 zdjęć. W tegorocznej selekcji laur zwycięstwa przypadł Madsowi Nissenowi. Nagrodzone zdjęcie wzbudza wiele trudnych emocji i doskonale oddaje ducha współczesnego świata.

Główna nagroda w World Press Photo 2021 przyznana. Stoi za nią trudna historia
Źródło zdjęć: © © Mads Nissen

Polacy wśród nagrodzonych

World Press Photo 2021 okazało się szczęśliwą edycją dla trójki nominowanych Polaków. Każdy z naszych reprezentantów otrzymał nagrodę w jednej z głównych kategorii. Niestety żadne z tych zdjęć nie zakwalifikowało się do wielkiego finału. Nie zmienia to faktu, że możemy być dumni z kondycji współczesnej polskie fotografii prasowej i reportażowej!

Serdecznie gratulujemy naszym rodakom: Karolinie Jonderko, Natalii Kepesz oraz Tomaszowi Markowskiemu.

WPP 2021: Zdjęcie Roku

Autorem Zdjęcia Roku na World Press Photo 2021 jest Mads Nissen z Danii, realizujący materiały na potrzeby agencji Panos Pictures. Kadr "The First Embrace" (ang. "Pierwszy uścisk") wzbudził tyle emocji w jurorach, że zasłużył na zwycięstwo.

Obraz
© © Mads Nissen

Zdjęcie Nissena przedstawia 85-letnią Rosę Luizię Lunardki, która czule przytula się do pielęgniarki Adriany Silvy da Costa Souzy z domu opieki Viva Bem w brazylijskim Sao Paulo. Fotograf wykonał je 5 sierpnia 2020 roku.

Według jurora Kevina WY Lee, to zdjęcie w dobie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 jest znacząco ważne. Pokazuje wrażliwość, świadomość bycia kochanym, strach przed stratą i oddzieleniem, ale również chęć przeżycia. Ten kadr napawa widza wszystkimi wspomnianymi emocjami naraz, co doskonale podkreśla charakter współczesnej rzeczywistości.

Zdjęcie zajęło I miejsce w kategorii Aktualności.

Fotoreportaż Roku

Historia opowiedziana przez Antonio Faccilongo (Getty Reportage) z Włoch jest tą, która zasłużyła na miano Fotoreportażu Roku 2021. "Habibi" to opowieść o miłości i tęsknocie, które żyją koło siebie w trakcie jednego z najdłuższych i najtrudniejszych konfliktów zbrojnych w historii współczesności – wojny na linii Izareal-Palestyna.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/8]

Materiał ukazuje wpływ konfliktu na zwykłe rodziny, podkreślając trudności, z którymi zmagają się na co dzień. Fotograf poruszył również temat godności i praw człowieka podczas realizacji tej serii zdjęć.

Ahmed Najm z jury uważa ten fotoreportaż za dzieło doskonałe, które pokazuje niecodzienną perspektywę fotografa na zwykłych ludzi. "Habibi" to według niego historia i tym, z czym wszyscy muszą zmagać się w XXI wieku – ze strachem, chęcią bycia zauważonym i brakiem poczucia bezpieczeństwa.

Cykl zajął I miejsce w kategorii Projekty długoterminowe.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)