Gniazdo bocianów zaatakował jastrząb. Fotopułapka z okolic Łodzi wszystko ujęła

W gnieździe Ferminy zrobiło się niemałe zamieszanie.
W gnieździe Ferminy zrobiło się niemałe zamieszanie.
Źródło zdjęć: © Facebook | Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi
Marcin Watemborski

22.06.2023 10:08

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi opublikowała na swoim Facebooku dwa mrożące krew w żyłach nagrania. Mimo tego, że pokazują naturę w czystej postaci, są dość przerażające. Widać tam atak jastrzębia na gniazdo bocianów i porwanie młodego.

Leśnicy z Łodzi mają w lasach zamontowane kamery, które monitorują na bieżąco tereny oraz nierzadko zwierzęta. Jedna z nich dokładnie pokazuje gniazdo bocianów czarnych. Jeśli spodziewacie się uroczego nagrania z młodymi w rolach głównych, niestety musicie nastawić się na kompletną odwrotność.

Kamera transmisyjna monitorująca gniazdo Ferminy (takie imię nosi samica) zarejestrowała atak jastrzębia. Gdy to się wydarzyło, matka młodych była od nich odwrócona tyłem, przez co nie zwróciła uwagi na szybko lecącego ptaka. Drapieżnik uderzył z niesamowitą prędkością, złapał pisklę, po czym równie szybko uciekł.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sytuacja na nagraniu jest dramatyczna. Matka młodego od razu ruszyła za napastnikiem. Ten przestraszony puścił pisklę i uciekł. Zgodnie z relacją leśników, jastrząb wrócił później na to samo miejsce, by rozpocząć ucztę, lecz część zostawił. Według ekspertów pisklęta bociana czarnego mają niskie szanse na pozostanie przeżyciu ze względu na częste ataki jastrzębi lub innych drapieżników.

Już pierwsze nagranie wywołało niesamowite poruszenie wśród obserwujących stronę Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi. Obejrzano je ponad 250 tys. razy. Drugie nagranie pokazujące Ferminę i młode zobaczyło ponad 80 tys. internautów. Użytkownicy wyrażali smutek i byli zaskoczeni agresywnym działaniem jastrzębia. Inni zwracali uwagę na to, że nigdy nie widzieli czarnych bocianów.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)