Google i Getty Images walczą z piractwem. Zawiązuje się nowa współpraca

Google i Getty Images walczą z piractwem. Zawiązuje się nowa współpraca14.02.2018 12:26
Google i Getty Images walczą z piractwem. Zawiązuje się nowa współpraca
Marcin Falana

Google i Getty Images łączą siły i zapowiadają współpracę w celu lepszej ochrony praw autorskich do zdjęć. Zapowiadają się zmiany w przeglądarce obrazów Google.

Getty Images poinformowało o nawiązaniu współpracy z Google, która rozwiązuje pozew z 2016 roku, złożony przez agencję fotograficzną przeciwko internetowemu gigantowi. Pozew oskarżał Google o promowanie piractwa przez linkowanie w wyszukiwarce zdjęć chronionych prawami autorskimi - w wysokiej rozdzielczości i bez znaków wodnych. Umożliwiało to ich zapisywanie i wykorzystywanie bez uiszczenia stosownej opłaty.

W centrum uwagi znalazła się wyszukiwarka grafiki Google i jej bezpośrednie powiązanie z obrazami w wysokiej rozdzielczości znalezionymi w artykułach i innych miejscach. Obrazy wysokiej rozdzielczości można było łatwo znaleźć w serwisie Google Images, więc użytkownicy mieli niewielką motywację do szukania właściwego źródła obrazu. Skutkiem tego były liczne naruszenia prawa autorskiego.

417855251396508306

Getty i Google wspólnie ogłosili nową, wieloletnią umowę, dzięki której ten proceder ma ustać. Agencja będzie licencjonować dla Google swoje treści oraz ściśle współpracować w celu poprawy ochrony praw autorskich, jednocześnie rozwijając odpowiedni do tego ekosystem.

Więcej dowiadujemy się z serwisu The Verge, który informuje, że Google zacznie usuwać bezpośrednie linki do obrazów i będzie wyraźniej wyświetlało informacje o naruszeniu praw autorskich, co jest dobrą wiadomość dla wszystkich fotografów i agencji fotograficznych. Oczywiście zakładając, że ta praktyka będzie wykraczać poza obrazy licencjonowane przez Getty.

Getty Images formalnie wycofało skargę prawną przeciwko Google.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)