Google LIFE Tags - 4 miliony zdjęć z archiwum LIFE pod władaniem sztucznej inteligencji

Google LIFE Tags - 4 miliony zdjęć z archiwum LIFE pod władaniem sztucznej inteligencji
Marcin Watemborski

08.03.2018 10:04, aktual.: 26.07.2022 18:06

Google i zdjęcia to, można powiedzieć, temat stary jak świat. Medialny gigant ma ogromny wpływ na to, co dzieje się z fotografią – od algorytmów przetwarzania obrazu, czytania danych aż do ich sortowania. Zaufały mu nawet władze prestiżowego magazynu LIFE i powierzyły pieczę nad swoim archiwum w projekcie Google LIFE Tags.

Google ujawniło kilka projektów, wykorzystujących ich algorytmy sztucznej inteligencji w sferze kultury i edukacji. Jeden z nich nazywa się Google LIFE Tags. Medialny gigant wykorzystuje w nim specjalny algorytm, który analizuje zdjęcia w inteligentny sposób i sortuje je w odpowiednich kategoriach. Archiwum magazynu LIFE zawiera aż 4 miliony zdjęć i każde z nich jest opisane, więc algorytm sprawdza się naprawdę nieźle!

Obraz

Magazyn LIFE funkcjonował od 1936 do 1972 roku, później nastąpiła 6-cio letnia przerwa, po której pojawił się ponownie. W roku 2000 nastąpiło zawieszenie publikacji. Według danych Google, publikacje zawierają jedynie 5 proc. zdjęć, które zostały wykonane na potrzeby periodyku. Fizyczne archiwum rozciąga się na przestrzeni 1800 metrów w aż trzech wielkich halach.

Obraz

Internetowe archiwum LIFE było trudne do przeglądania, więc do roboty weszło Google. Nowy projekt sortuje zdjęcia według ich wizualnej zawartości. Co ciekawe – każdy tag jest opisany też hasłem encyklopedycznym. Możecie to sprawdzić sami. Do nawigacji mogą posłużyć wam inne słowa, powiązane z obiektem lub sytuacją, które widzicie na zdjęciu.

Obraz

Więcej informacji znajdziecie na stronie projektu.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)