Google opracowało algorytm, który bez problemu usunie znak wodny ze zdjęcia
Naukowcy z Google zaprezentowali algorytm, który automatycznie może usunąć znaki wodne z dużej liczby identycznie oznakowanych zdjęć. Wymyślili też metodę ich lepszego zabezpieczenia.
21.08.2017 | aktual.: 26.07.2022 18:22
Znaki wodne są powszechnie używane przez fotografów, agencje fotograficzne i serwisy stockowe w celu ochrony zdjęć przed bezprawnym wykorzystaniem. Jednak Google pokazuje, że nawet zdjęcia ze znakiem wodnym nie są bezpieczne. Szczególnie jeżeli ten sam wzór ze znakiem wodnym jest stosowany na wielu zdjęciach.
On the Effectiveness of Visible Watermarks
Naukowcy z Googla przeprowadzili ostatnio dwuetapowy eksperyment. Najpierw stworzyli metodę szybkiego i efektywnego usuwania znaków wodnych z dużej liczby zdjęć znaczonych identycznym znakiem wodnym. Następnie opracowali metodę, która tworzy znaki wodne, które są dużo trudniejsze do usunięcia.
Automatyczne usuwanie znaków wodnych
Usuwanie znaków wodnych ręcznie nie jest łatwe i nawet zaawansowanym grafikom zajmuje to dłuższą chwilę. Nawet dla komputerów, automatyczne rozpoznanie, gdzie znajduje się znak wodny i usunięcie go na pojedynczym zdjęciu, jest bardzo trudne. Jednak sytuacja zmienia się, gdy znak wodny w tej samej formie pojawia się na wielu zdjęciach.
W takiej sytuacji znak wodny jest oddzielany od zdjęcia jako oddzielny obraz i może być w łatwy sposób z niego usunięty, bez potrzeby manualnej obróbki.
Bardziej zaawansowane znaki wodne
Słabością obecnych znaków wodnych jest ich powtarzalność w całej kolekcji zdjęć. Naukowcy z Googla opracowali więc metodę, która wprowadza delikatne zmiany na znaku wodnym, które zapobiegają łatwemu automatycznemu usuwaniu.
Prosta zmiana pozycji albo losowe zmiany jego przezroczystości nie poprawiały bezpieczeństwa znaku wodnego, jednak jego delikatne zagięcie podczas nakładania poskutkowało. Dzięki takiemu zabiegowi powstał znak wodny, który jest bardzo zbliżony do oryginału, jednak pozostawia widoczne zmiany nawet po zastosowaniu algorytmu usuwającego znaki wodne. Proste zagięcie znaku wodnego jest na tyle trudne dla obecnych algorytmów, że nie są w stanie sobie z nim poradzić. Naukowcy nie gwarantują, że z czasem nie da się usunąć nawet zagiętych znaków wodnych, jednak obecnie nie jest to możliwe przy istniejących algorytmach.