Google Pixel 2 kontra Hasselblad. Co sprawdziło się lepiej - flagowy smartfon czy średni format?

Google Pixel 2 kontra Hasselblad. Co sprawdziło się lepiej - flagowy smartfon czy średni format?

Google Pixel 2 kontra Hasselblad. Co sprawdziło się lepiej - flagowy smartfon czy średni format?
Marcin Falana
04.01.2018 11:06, aktualizacja: 26.07.2022 18:11

Widzieliśmy już wiele porównań iPhona z poważnymi aparatami. Teraz nadszedł czas na test osiągów fotograficznych flagowego smarfona Google Pixel 2, który został porównany z 20 razy droższym, średnim formatem Hasselbada.

Pixel 2 to flagowy smartfon Google, który według DxO jest obecnie najlepszym smartfonem fotograficznym, który spokojnie może konkurować z iPhonem X, iPhonem 8, czy Samsungiem Galaxy Note 8.

Google Pixel 2 Camera Test vs. $20k Hasselblad

Tyler Stalman razem ze swoim kolegą Jasonem Eng postanowił sprawdzić jak flagowy smartfon i profesjonalny średni format poradzą sobie w identycznych warunkach oświetleniowych.

Fotografowie porównali dynamikę, ostrość oraz głębię ostrości. Oczywiście trudno porównywać zdjęcia z takich aparatów 1:1 więc w dużej mierze kryterium były miniaturki w stylu Instagramowym. Dzięki inteligentnym rozwiązaniom smartfon nie pozostaje tak daleko w tyle za 20 razy droższym aparatem.

Dynamika i przejścia tonalne

Scena została tak oświetlona, żeby znajdowały się na niej jasne i ciemne obszary. Mimo zastosowania trybu HDR+ w którym smartfon składa nawet do 10 zdjęć wypadł trochę gorzej od średniego formatu. Hasselblad daje jednak więcej szczegółów w cieniach i bardziej płynne przejścia tonalne w światłach niż Pixel 2. Mimo to Tyler przyznaje, że zdjęcia ze smartfona są w pełni użyteczne.

Hasselblad H4D
Hasselblad H4D
Pixel 2
Pixel 2

Ostrość

Trudno oczekiwać, że dużo większa matryca nie da więcej szczegółów i pod tym względem Hasselblad zdecydowanie wygrywa to starcie. Dodatkowo lepiej radzi sobie z szumem. Jednak przy porównaniu miniaturek rzeczywiście zdjęcia prezentują się podobnie. Fotograf narzeka natomiast na Hasselblada, że nie trafił wszystkich zdjęć.

Hasselblad H4D
Hasselblad H4D
Pixel 2
Pixel 2

Głębia ostrości

Flagowe smartfony całkiem zgrabnie udają niedużą głębię ostrości, więc Pixel 2 ma szanse w tej kategorii. Aparat w smartfonie wykorzystuje piksele, które są podzielone na prawy i lewy dzięki czemu matryca dostaje więcej informacji na temat głębi sceny, co jest wykorzystywane w trybie portretowym. Niestety optyki nie da się jeszcze oszukać i pod względem rozmycia lampek w tle Hasselblad poradził sobie znacznie lepiej. Warto jednak pochwalić smartfona za ładne rozmycie kwiatka.

Hasselblad H4D
Hasselblad H4D
Pixel 2
Pixel 2

Cały eksperymant dowodzi jak duży rozwój fotograficzny przeszły już smartfony i jakie świetne narzędzie do fotografowania możemy mieć w kieszeni. Oczywiście koniec końców nie jest to średni format, ani nawet lustrzanka czy bezlusterkowiec, jednak do codziennego fotografowania na przyzwoitym poziomie w zupełności wystarczy.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)