Gigapikselowy aparat od Google posłuży do fotografowania dzieł sztuki

Gigapikselowy aparat od Google posłuży do fotografowania dzieł sztuki
Źródło zdjęć: © © Google / Google Culture Institute
Mikołaj Rożek

18.05.2016 10:54, aktual.: 26.07.2022 19:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Żmudne zadanie cyfrowego archiwizowania malarstwa zostało uproszczone dzięki wynalazkowi, który jest w stanie oddać nawet najmniejszy detal z ogromną dokładnością. Gigant medialny - firma Google - po raz kolejny zaskoczyła cały rynek.

Stworzony przez Google Culture Institute, aparat Art Camera, wspomagać będzie przez nadchodzące lata muzea na całym świecie. Wkorzystując laser i sonar, wykonuje setki zdjęć poszczególnych detali dzieła, które następnie łączone są w okazały, gigapixelowy obraz.

Użyta technologia ma największe znaczenie w przypadku malarstwa, które jest najbardziej podatne na działanie światła i wilgoci. Zadanie wymagające wcześniej ogromnego nakładu pracy, czasu oraz pieniędzy, zostało zredukowane do około 30 minut. Google roześle swój wynalazek do muzeów na całym świecie kompletnie za darmo.

Do tej pory udało się zarchiwizować około tysiąca dzieł, wliczając w to obrazy Pissarro, Signaca, Rembrandta, Van Gogha oraz Moneta. Dla uczczenia Międzynarodowego Dnia Muzeów, 18 maja 2016 r., udostępniono gotowe reprodukcje do obejrzenia na stronie Google Culture Institute.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)