Góra, gwiazdy i lasery - wspaniałe timelapsy doktora astronomii
Sean Goebel sporo czasu spędzał w obserwatorium na Mauna Kea, na Hawajach podczas pracy nad swoim doktoratem. Wykorzystał ten czas, żeby swarzyć przepiękne filmy, które pokazują piękno nocnego nieba i nie tylko.
Mauna Kea, czyli Biała Góra, jest największym wulkanem archipelagu Hawajów i zarazem jednym z największych wulkanów na Ziemi. Jego szczyt wznosi się na wysokość 4205 m.n.p.m. Ostatnia erupcja wulkanu miała miejsce około 4500 lat temu.
Wysokość nad poziomem morza oraz położenie na środku Pacyfiku sprawiają, że Mauna Kea jest idealnym miejscem na naziemne badania astronomiczne. Jego potencjał nie jest marnowany i na szczycie góry znajduje się grupa niezależnych obserwatorów z wielkimi teleskopami.
Sean Goebel przez sześć lat pracował nad doktoratem z astronomii. Spędził wiele czasu w obserwatoriach na Hawajach, gdzie stworzył serię filmów poklatkowych zatytułowaną "Mauna Kea Heaven". Zobaczycie na nich wspaniałe ujęcia nie tylko nocnego nieba, ale również piękne krajobrazy. Sean spędził wiele nocy fotografując pracę teleskopów. Na wielu ujęciach możecie zobaczyć pracę laserowych systemów optyki adaptacyjnej teleskopów, które służą do korygowania turbulencji atmosfery i uzyskiwania ostrzejszych obrazów.
Wspaniałe widoki, czyste rozgwieżdżone niebo, może chmur poniżej szczytu - wszystko to sprawia, że wszystkie cztery części "Mauna Kea Heaven" obejrzałam zachwycając się każdym kolejnym ujęciem.
Kadr ze sceny rozpoczynającej czwartą część serii zwyciężył w konkursie Insight Astronomy Photographer of the Year 2017 w kategorii "Nasz Księżyc". Sean wykonał je obiektywem o ogniskowej 1000 mm z odległości blisko 50 km.
Więcej timelapsów: