Gorąco na Białorusi po wyborach prezydenckich. Zdjęcie ikoną wolty

Gorąco na Białorusi po wyborach prezydenckich. Zdjęcie ikoną wolty
Piotr Urbaniak

09.08.2020 23:27, aktual.: 26.07.2022 14:48

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Białoruś. Po wyborach prezydenckich mieszkańcy wyszli na ulice największych miast. Trwają zamieszki, przeplatane masowymi aresztowaniami. Jedno zdjęcie już teraz uznano za symbol nocnych wydarzeń w Mińsku.

W niedzielę późnym wieczorem opublikowano pierwszy sondaż exit poll. Jak wynika z ogłoszenia państwowej telewizji, Aleksandr Łukaszenka zachowa urząd, zdobywając około 80 proc. ważnych głosów. Mieszkańcy Białorusi są przekonani, że doszło do fałszerstwa. Rozpoczęli intensywne protesty, które nierzadko kończą się brutalnymi interwencjami milicji. Są ranni.

Pośród tysięcy zdjęć dokumentujących wydarzenia jedno zostało okrzyknięte szczególnym. To fotografia autorstwa reportera niezależnego serwisu Tut.by, przedstawiająca parę na motocyklu elektrycznym. Młodzi Białorusini jadą wzdłuż szyku milicjantów, uzbrojonych w sprzęt do pacyfikacji tłumu.

Stalowa tarcza policyjna to dość typowy obrazek ulicznych protestów na kierunku wschodnim. Świat zachodni korzysta zazwyczaj z tarcz poliwęglanowych, które nie tylko zapewniają funkcjonariuszom lepszą widoczność z uwagi na bezbarwny materiał, ale też powodują mniejsze obrażenia u zatrzymanych. Ich sprężystość sprawia, że część energii skupia się na samej tarczy, a człowiek zostaje odepchnięty, nie uderzony zaś z pełną siłą.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)