Gotowe schematy oświetlenia zdjęć lifestyle'owych
Chociaż zdjęcia lifestyle'owe kojarzą się przede wszystkim ze światłem naturalnym i w dużej mierze takie są, dla świętego spokoju kup jedną lampę błyskową i trzymaj w torbie dla bezpieczeństwa. Wyobraźmy sobie jednak bardziej sprzyjające warunki - jest dzień między godziną 10 a 14, jasne wnętrze, padające cienie. Jak to wykorzystać? Choć nie lubię schematów polecę ci dziś 3 standardowe schematy oświetlenia zdjęć lifestyle'owych.
03.07.2020 | aktual.: 03.07.2020 14:53
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Analiza warunków zastanych
Wchodząc do domu klienta i szykując się do zdjęć, poproś o możliwość oprowadzenia po domu lub mieszkaniu. Zwróć uwagę na to jak pada światło, gdzie jest go najmniej, a gdzie będzie zanikać. Czy są jakieś zasłony, rolety, które można wykorzystać do rozproszenia światła lub uzyskania efektu pasków? Każdy cień może być początkiem czegoś kreatywnego i nawet jeżeli nie masz konkretnego planu, spróbuj nakierować na to miejsce swoich klientów i moderuj ich postawy tak, by uzyskać możliwie najlepsze rezultaty.
Światło przednie
Ze światłem przednim mamy do czynienia, kiedy to my z aparatem stoimy tyłem do źródła światła, np. do okna, a nasi modele są pięknie oświetleni od przodu. Takie obrazy wiążą się czasem ze spłaszczeniem całej kompozycji, ale jeżeli nie stworzymy sobie sami własnego cienia, będzie to bardzo korzystnie wpływało na wygląd fotografowanych osób.
Spójrz poniżej na przykłady zdjęć ze światłem przednim:
Światło boczne
Światło boczne jak sama nazwa wskazuje, wykorzystujemy gdy stoimy bokiem do źródła światła i tak samo ustawiamy klientów. Jest to jedno z moich ulubionych ustawień, bo idealnie pasuje do mojej obróbki. Daje delikatnie cienie po bokach twarzy i uwypukla kształty sylwetek. Jeżeli nie podoba ci się taka różnica w oświetleniu twarzy, bez problemu wyrównasz to w trakcie edycji. Polecam jednak realistyczne podejście do zastanych warunków i zabawę z jego efektami niż dopasowywanie do własnych potrzeb. Pamiętaj, fotografia lifestyle to już krótka droga do rodzinnej fotografii dokumentalnej.
Zerknij na moje zdjęcia ze światłem bocznym:
Zdjęcia pod światło
Ostatnim schematem są zdjęcia pod światło. Zazwyczaj wychodzi z nich ciemny RAW, który można bez wielkiej utraty jakości rozjaśnić, wyrównać biel i wyciągnąć cienie. Takiego oświetlenia używam, gdy klienci stoją tyłem do światła, np. okna, a ja jestem naprzeciwko. To częste oświetlenie różnych sytuacji dziejących się na łóżkach rodziców, czy w salonie.
Przykłady zdjęć pod światło:
Niezależnie, które oświetlenie będzie ci pasowało najbardziej do edycji, staraj się na każdej sesji wykorzystywać wszystkie. Wprowadza to urozmaicenie kadrów i kątów padania światła. W niektórych ustawieniach światło coś zakryje, a w innych odsłoni. Metodą prób i błędów na pewno szybko zauważysz, które oświetlenie podkreśli makijaż, a jakie je zniekształci. Fotografia lifestyle jest fascynująca, bo nigdy nie wiesz, jakie warunki zastaniesz, a to tylko od ciebie zależy, jak zareagujesz na brak lub nadmiar światła.