Gra Doom działa na starym Kodaku DC260. Tego jeszcze nie było!

Gra Doom działa na starym Kodaku DC260. Tego jeszcze nie było!

Gra Doom działa na starym Kodaku DC260. Tego jeszcze nie było!
Marcin Watemborski
02.12.2019 09:33, aktualizacja: 26.07.2022 15:07

”Doom” to legendarna seria strzelanek, która powstała w 1993 roku. Chyba każdy, kto dorastał w latach 90., grał w tę grę. Jak się okazuje, 26-letnia gra bez problemu poszła na 25-letnim aparacie Kodaka.

Gadżety fotograficzne typu ”coś w kształcie aparatu” są bardzo popularne, tak samo jak nakładki na smartfony, umożliwiające granie w gry na tyle samego telefonu. Tym razem jednak nie mamy do czynienia z żadnym takim gadżetem, a z prawdziwym aparatem. Jest to Kodak DC260, czyli jeden z pierwszych popularnych cyfrowych kompaktów.

Uruchamianie gry ”Doom” na różnych urządzeniach to już tradycja gejmerów. Ten FPS wszedł do kanonu klasyki gatunku, podobnie jak Wolfenstein 3D, w którego też pewnie wszyscy grali na lekcjach informatyki. Doom był już uruchamiany na interfejsie Porsche 911, pile łańcuchowej, czy nawet panelu dotykowym MacBooka Pro. Co ciekawe – w świecie graczy wciąż żyje kult Dooma i nie wygląda na to, żeby cokolwiek miało się zmienić.

DOOM on a Digital Camera from 1998!

Jak wygląda Doom na cyfrówce? Zobaczcie sami. Kontrola jest banalnie prosta, a gra wygląda nawet nieźle na tym niewielkim ekraniku. Nazwanie aparatu ”point and shoot (ang. ”celuj i strzelaj”) nabiera niebywałej dosłowności w tym przypadku.

Bez Dooma nie istniałoby nic innego

Firma id Software wydała pierwszą wersję Dooma w 1993 roku. Był to drugi FPS wydany przez to studio – pierwszym był legendarny Wolfenstein 3D – która trafiła do spisu kultowych gier, w które po prostu TRZEBA zagrać i nikt, kto w życiu nie pyknął kilku godzin w Doomie, nie ma prawa nazywać się prawdziwym gejmerem. Pamiętam, że w podstawówce nasza nauczycielka mocno się denerwowała, gdy widziała jak gramy w Dooma, Wolfensteina, Counter Strike’a czy Quake III Arena. Oczywiście był jeszcze bezkrwawy Deluxe Ski Jump, znany przez wszystkich, jako ”Małysz”.

Wymagania sprzętowe Dooma były zupełnie niewymagające. Gra potrzebowała komputera z kultowym procesorem Intel 80386, 4 MB pamięci RAM oraz karty graficznej obsługującej rozdzielczość VGA (640x480 pikseli).

Na podstawie Dooma powstały takie gry, jak: Heretic czy Blood. Oczywiście również są one w kanonie legend, ale pierwowzór jest tylko jeden. W 2004 roku Doom otrzymał tytuł gry wszech czasów, przyznawany przez portal GameSpy. Jeśli tęsknicie za starymi odgłosami miotacza plazmy BFG 9000, to na pewno znajdziecie wersję gry do odpalenia w przeglądarce.

Kultowa strzelanka w kultowym aparacie

Kodak DC260 miał swoją premierę 20 maja 1998 roku i również jest uznawany za ”kultowy”. Obsługiwał on karty pamięci Compact Flash i był zasilany aż pięcioma bateriami AA (zwykłe paluszki). Miał wymiary 118 x 57 x 106 mm i ważył 550 gramów. O uszczelnieniach w tamtych czasach można było tylko pomarzyć.

Obraz

Aparat miał w środku matrycę CCD o zabójczej rozdzielczości 2 Mpix (1536 x 1024 pikseli). Najwyższa czułość w tym kompakcie wynosiła ISO 100.

Szklarnia, w którą był wyposażony Kodak DC260 to obiektyw zmiennoogniskowy o długości 38-115 mm i przysłonie f/3-14. Kompakt mógł robić do 3 kl./s i był wyposażony w złącze USB 1.0, dzięki któremu można było wgrać do niego Dooma. Nie brakowało także gorącej stopki oraz wbudowanej lampy błyskowej.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)