Grafiki Google pokażą możliwość licencjonowania zdjęć. Nowy sposób na zarobek?

Grafiki Google pokażą możliwość licencjonowania zdjęć. Nowy sposób na zarobek?
Marcin Watemborski

18.08.2020 09:45, aktual.: 26.07.2022 14:47

W Grafikach Google pojawią się kolejne zmiany. Wyszukiwarka będzie dodawała oznaczenie z napisem "Licencjonowanie", by pomóc fotografom sprzedawać swoje zdjęcia.

W lutym 2018 roku Getty Images wystąpiło z wnioskiem dotyczącym konkurencji w USA i Europie, po czym nawiązało współpracę z Google. Chwilę później z wyszukiwarki zniknęła opcja "Pokaż obraz", która umożliwiała pobranie zdjęcia w pełnej rozdzielczości. We wrześniu 2018 roku natomiast Google dodało do zdjęć informację, dotyczącą tego, że obraz może być objęty prawem autorskim.

W lutym 2020 roku rozpoczęło się przygotowanie do wprowadzenia nowej funkcjonalności. Jeśli w wynikach wyszukiwarki pojawią się obrazy, które można kupić, będą one oznaczone napisem "Licencjonowanie". Po kliknięciu na zdjęcie pojawią się informacje o autorze i sposobie zakupu fotografii.

Obraz

Póki co, nowa funkcjonalność jest w fazie testów, ale jednocześnie fotografowie już otrzymali możliwość dodawania informacji o licencjonowaniu do metadanych zdjęcia. Oprócz indywidualnych stron internetowych, dotyczy to też banków zdjęć. Przykładem jest PhotoShelter, które już zaczęło dodawać informacje do obrazów w swoich zasobach.

Z punktu widzenia fotografów, brak informacji na temat licencjonowania w Grafikach Google ułatwiał ludziom kradnięcie zdjęć, zwłaszcza jeśli były dobrze opisane. Słowa kluczowe początkowo miały pomóc fotografom sprzedawać ich twórczość, a ludzie po prostu ściągali zdjęcia z wyników wyszukiwania, podpisując je: "źródło: Google". Informacja o oznaczeniu licencjonowania obrazów w wyszukiwarce może pomóc wielu profesjonalistom zarobić.

Jeszcze nie wiadomo, kiedy nowe oznaczenie zostanie wprowadzone do silnika Grafik Google.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)