Grafiki Google pokażą możliwość licencjonowania zdjęć. Nowy sposób na zarobek?

Grafiki Google pokażą możliwość licencjonowania zdjęć. Nowy sposób na zarobek?

Grafiki Google pokażą możliwość licencjonowania zdjęć. Nowy sposób na zarobek?
Marcin Watemborski
18.08.2020 09:45, aktualizacja: 26.07.2022 14:47

W Grafikach Google pojawią się kolejne zmiany. Wyszukiwarka będzie dodawała oznaczenie z napisem "Licencjonowanie", by pomóc fotografom sprzedawać swoje zdjęcia.

W lutym 2018 roku Getty Images wystąpiło z wnioskiem dotyczącym konkurencji w USA i Europie, po czym nawiązało współpracę z Google. Chwilę później z wyszukiwarki zniknęła opcja "Pokaż obraz", która umożliwiała pobranie zdjęcia w pełnej rozdzielczości. We wrześniu 2018 roku natomiast Google dodało do zdjęć informację, dotyczącą tego, że obraz może być objęty prawem autorskim.

W lutym 2020 roku rozpoczęło się przygotowanie do wprowadzenia nowej funkcjonalności. Jeśli w wynikach wyszukiwarki pojawią się obrazy, które można kupić, będą one oznaczone napisem "Licencjonowanie". Po kliknięciu na zdjęcie pojawią się informacje o autorze i sposobie zakupu fotografii.

421287559730386760

Póki co, nowa funkcjonalność jest w fazie testów, ale jednocześnie fotografowie już otrzymali możliwość dodawania informacji o licencjonowaniu do metadanych zdjęcia. Oprócz indywidualnych stron internetowych, dotyczy to też banków zdjęć. Przykładem jest PhotoShelter, które już zaczęło dodawać informacje do obrazów w swoich zasobach.

Z punktu widzenia fotografów, brak informacji na temat licencjonowania w Grafikach Google ułatwiał ludziom kradnięcie zdjęć, zwłaszcza jeśli były dobrze opisane. Słowa kluczowe początkowo miały pomóc fotografom sprzedawać ich twórczość, a ludzie po prostu ściągali zdjęcia z wyników wyszukiwania, podpisując je: "źródło: Google". Informacja o oznaczeniu licencjonowania obrazów w wyszukiwarce może pomóc wielu profesjonalistom zarobić.

Jeszcze nie wiadomo, kiedy nowe oznaczenie zostanie wprowadzone do silnika Grafik Google.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)