Granice skonfliktowanych państw na zdjęciach

Granice skonfliktowanych państw na zdjęciach
Źródło zdjęć: © © Wikimedia Commons
Justyna Kocur-Czarny

07.09.2019 10:11, aktual.: 26.07.2022 15:39

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Otwarta wojna lub prowokacyjne zaczepki. Nielegalni imigranci i pilnie strzeżone przejścia. Stosunki między tymi państwami są napięte. A jak wyglądają ich granice? Gdzie konflikt widoczny jest z kosmosu?

Korea Północna i Korea Południowa

Wspólna Strefa Bezpieczeństwa we wsi Panmundżom. To jedyne miejsce na granicy koreańskiej, gdzie spotykają się przedstawiciele obu państw. Niebieskie budynki przeznaczone są do rozmów między Północą a Południem. Granicę między Koreą Północną a Południową wyznacza betonowy chodnik, który ma dokładnie 17,5 cala szerokości.

Obraz
© © [John Pavelka / Wikimedia Commons](https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=57298622)
Obraz
© © Wikimedia Commons

Meksyk i Stany Zjednoczone

Granica między San Diego (po lewej) a Tijuaną (po prawej). Władze Stanów Zjednoczonych walczą z nielegalnymi imigrantami z Meksyku, budując wysokie płoty oraz patrolując granice. Mimo to, problem nadal występuje na szeroką skalę. Organizacje pozarządowe zwracają uwagę, że na granicy amerykańsko-meksykańskiej może dochodzić do łamania praw człowieka przez straż graniczną.

Obraz
© © Wikimedia Commons

Izrael i Liban

Izrael pozostaje we wrogich stosunkach z Libanem, Syrią, Iranem, Arabią Saudyjską, Irakiem i Jemenem. Wyznaczona przez ONZ 7 czerwca 2000 roku Niebieska Linia stanowi linię demarkacyjną między Izraelem a Libanem. Państwa nie utrzymują stosunków dyplomatycznych, a Liban odmawia uznania państwa Izrael. Granicy strzegą siły UNIFIL (Tymczasowe Siły Zbrojne ONZ w Libanie). Na zdjęciu znajdują się atrapy żołnierzy z karabinami, jednak widok uzbrojonych wojskowych w tym rejonie nie należy do rzadkości.

Obraz
© © [David Poe / Flickr](https://www.flickr.com/photos/mockstar/with/237987395/)

Zdjęcie wykonane 29 sierpnia 2019 r. w pobliżu południowo-libańskiej wioski Kfar Kila. Widoczne na zdjęciu betonowe ogrodzenie oddziela libańską wioskę Kfar Kila (po lewej) od izraelskiego miasteczka Metula (po prawej).

Obraz
© © East News

Indie i Chiny

Terytoria na granicy Chin i Indii pozostają nadal ważnym problemem w stosunkach politycznych między tymi państwami. Spory dotyczą Wyżyny Tybetańskiej oraz Asamu. W latach 90. XX wieku strony konfliktu podpisały traktat pokojowy wyznaczający tzw. linię aktualnej kontroli. Nadal brakuje jednak oficjalnego przebiegu granicy zaakceptowanego przez obie strony. Na zdjęciu widziane z lotu ptaka Himalaje w pobliżu spornej granicy.

Obraz
© © NASA

Grecja i Turcja

Choć Grecja i Turcja nie są oficjalnie w stanie wojny, to stosunki między tymi państwami od wieków są dalekie od przyjacielskich. Na Morzu Egejskim dochodzi do incydentów z użyciem okrętów i samolotów wojskowych. Oba państwa nie stronią także od prowokacji i zaczepek, takich jak np. zawieszenie greckiej flagi na terenie spornej wysepki czy przelatywanie w pobliżu granicy powietrznej przez tureckie samoloty wojskowe.

Obraz
© © Reinhard Dietrich / Wikimedia Commons

Cypr i Cypr Północny

Cypr Północny, a właściwie Turecka Republika Cypru Północnego nie jest uznawany na arenie międzynarodowej za odrębne państwo. Mimo to posiada własny rząd, parlament, konstytucje i hymn, a przy przekraczaniu jego granicy należy poddać się kontroli. W Nikozji znajduje się przejście graniczne dla pieszych. Między Cyprem Północnym a Cyprem znajduje się tzw. strefa buforowa, czyli 50-metrowy pas ziemi niczyjej.

Obraz
© © Dickelbers / Wikimedia Commons

Indie i Pakistan

To zdjęcie pokazuje jedno z niewielu miejsc na Ziemi, gdzie granicę między państwami widać nawet w nocy. Kręta granica między Pakistanem a Indiami jest oświetlona światłami bezpieczeństwa, które mają wyraźny pomarańczowy odcień. Reflektory mają pomóc w lepszym wykrywaniu przemytników.

Obraz
© © NASA
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także