Grożą, że wykasują twoje zdjęcia i filmy. Uważaj na tego maila

Uzytkownicy iPhone'ów musza mieć się na baczności.
Uzytkownicy iPhone'ów musza mieć się na baczności.
Źródło zdjęć: © Pexels
Marcin Watemborski

12.07.2023 11:18

Wielu użytkowników iPhone’ów ma wykupiony dysk sieciowy w usłudze iCloud. To niedrogie rozwiązanie pozwala na przetrzymywanie w chmurze zdjęć oraz kopii bezpieczeństwa konfiguracji smartfona. Właśnie w tych użytkowników jest wymierzona nowa akcja hakerów.

Smartfony Apple są popularnym rozwiązaniem na świecie. Użytkownicy często kupują jednak mniejsze pojemnościowo wersje, które są znacznie tańsze i decydują się inwestować w dysk sieciowy iCloud. Ten w najtańszej konfiguracji kosztuje niecałe 5 zł miesięcznie, a pozwala nie tylko na trzymanie tam zdjęć czy filmów, ale również kontaktów oraz informacji o aplikacjach.

Hakerzy postanowili wziąć na celownik posiadaczy iPhone’ów i wysyłają do nich informację na temat usunięcia zdjęć i filmów z usługi iCloud. W mailu, który jest napisany i graficznie zaprojektowany tak, jak wiadomości od Apple, pojawia się niebezpieczny link.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Po wejściu w odnośnik użytkownik zostaje przekierowany na fałszywą stronę internetową, która powstała w celu wyciągnięcia wrażliwych danych. Przestrzegamy, by w nic takiego nie klikać. Apple nie wysyła takich maili ani nie każe podejmować działań za pośrednictwem zewnętrznego serwisu. Wszystko można zrobić z poziomu iPhone’a lub oficjalnej strony internetowej iClouda.

Ataki oszustów tego typu są bardzo często. Za każdym razem, gdy dostaniecie podejrzanego maila, w którym ktoś wam niejako grozi lub próbuje wywołać reakcję paniki przez określenia typu "ostatnia szansa na…" lub "koniecznie podejmij działanie", powinna wam się zaświecić czerwona lampka. Takie wiadomości przychodzą przeważnie z dziwnych adresów nijak niezwiązanych z domeną usługi, pod którą się podszywają.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)