Daniel Kordan i jego bajeczna gwiezdna tęcza, którą sfotografował na odludnych terenach Boliwii

Daniel Kordan i jego bajeczna gwiezdna tęcza, którą sfotografował na odludnych terenach Boliwii

Marcin Watemborski: Skąd wzięło się u ciebie zamiłowanie do fotografii?
Marcin Watemborski: Skąd wzięło się u ciebie zamiłowanie do fotografii?
Źródło zdjęć: © © Daniel Kordan / [Facebook](https://www.facebook.com/dk.scape/)
Marcin Watemborski
26.06.2017 14:43, aktualizacja: 26.06.2017 22:47

Astrofotografia wymaga od twórcy nie tylko cierpliwości, ale umiejętności znalezienia miejsca, które nie jest zanieczyszczone światłem. Dzięki swojej wytrwałości Daniel Kordan znalazł odpowiedni teren dla swojej fotograficznej wędrówki. Mieliśmy okazję zamienić kilka słów z autorem tego niecodziennego projektu.

Daniel Kordan: Zacząłem 11 lat temu. Byłem wtedy instruktorem w uniwersyteckim klubie wspinaczkowym. Miłość do fotografii wzięła się z miłości do natury, górskich wędrówek i wspinaczki.

Jesteś fotografem krajobrazowym. Powiedz, czego szukasz w fotografii?
Jesteś fotografem krajobrazowym. Powiedz, czego szukasz w fotografii?© © Daniel Kordan / [Facebook](https://www.facebook.com/dk.scape/)

Szukam interakcji między człowiekiem, a naturą. Interakcji, w której człowiek jest obserwatorem, częścią wszechświata, a nie kimś, kto niszczy naszą planetę. Harmonia i spokój człowieka na naszej planecie stanowi jedną z ważniejszych części mojej twórczości.

Jakie uczucia władają Tobą podczas fotografowania?
Jakie uczucia władają Tobą podczas fotografowania?© © Daniel Kordan / [Facebook](https://www.facebook.com/dk.scape/)

Czuję więź między mną i miejscem, w którym akurat jestem. Poprzez światło i aparat staram się zrozumieć nasze miejsce we wszechświecie, nasze znaczenie. Oczywiście jest wiele prostszych myśli – radość, szczęście oraz pierwsze promienie słońca.

Istniejemy na Ziemi po to, czerpać radość z prostych rzeczy, jak słońce czy deszcz. Wiele osób zapomina o tym i zastępuje prawdziwą rzeczywistość tą fałszywą, koncentrując się na zarabianiu pieniędzy albo mediach społecznościowych.

Mógłbyś opowiedzieć o swoim projekcie, w którym fotografujesz piękne nocne krajobrazy, w tym zjawisko "gwiezdnej tęczy”?
Mógłbyś opowiedzieć o swoim projekcie, w którym fotografujesz piękne nocne krajobrazy, w tym zjawisko "gwiezdnej tęczy”?© © Daniel Kordan / [Facebook](https://www.facebook.com/dk.scape/)

Nie ma wiele miejsc na świecie, w których możesz rozkoszować się absolutnie ciemnym niebem. Miasta, a nawet małe wsie, są zanieczyszczone światłem. Oprócz tego – trudno jest doświadczyć bardzo czystego nieba. Altiplano jest najlepszym na Ziemi miejscem do obserwowania gwiazd, więc zaplanowałem miesięczną podróż, by móc fotografować.

Co było najlepsze w twojej wyprawie?
Co było najlepsze w twojej wyprawie?© © Daniel Kordan / [Facebook](https://www.facebook.com/dk.scape/)

Najbardziej niesamowitym doświadczeniem było odwiedzenie Uyuni! Trudno było uwierzyć w to, co widzą nasze oczy. Wyglądało to tak, jakbyśmy lewitowali w otwartej przestrzeni kosmicznej. Nasz statek był zaparkowany gdzieś dalej, a gwiazdy mrugały na niebiesko, czerwono i żółto. Wyobraź sobie, że stoisz w absolutnej ciemności z gwiazdami nad, obok i pod tobą. To kosmos na Ziemi, co nie?

To musiało być niesamowite przeżycie! Spotkaliście się podczas tej przygody z jakimiś trudnościami?
To musiało być niesamowite przeżycie! Spotkaliście się podczas tej przygody z jakimiś trudnościami?© © Daniel Kordan / [Facebook](https://www.facebook.com/dk.scape/)

Pierwsze, co było trudne do zniesienia, to wysokość – każda z sesji odbywała się na wysokości 400-5000 metrów nad poziomem morza! Potrzebowaliśmy 5-6 dni na zaaklimatyzowanie się, by spędzić kolejne 2 tygodnie w Altipano, cały czas na tej samej wysokości. Oczywiście jest wtedy trudno się poruszać i oddychać, ale dzięki odpowiedniemu przygotowaniu byliśmy bezpieczni i nic się nie stało.

Dodatkowo podróżowanie po zalanym Uyani było przerażające – widzieliśmy przed sobą tylko czarny tunel i czuliśmy, jak samochód przejeżdża przez kolejne kałuże. Łatwo było tam utknąć na bardzo niepewnej powierzchni – woda miała wysokość 5-10 centymetrów, a pod spodem był lód.

Jakim sprzętem fotografujesz swoje gwiezdne tęcze?
Jakim sprzętem fotografujesz swoje gwiezdne tęcze?© © Daniel Kordan / [Facebook](https://www.facebook.com/dk.scape/)

Używam korpusów Nikon D810A oraz D810 z obiektywami: 24-70 mm f/2.8, 80-200 f/2.8, 14 mm f/2.8, 14-24 mm f/2.8 oraz 50 mm f/2.8. Aparaty mocuję na statywach Gitzo.

Zdjęcia wykorzystane za zgoda autora.
Zdjęcia wykorzystane za zgoda autora.© © Daniel Kordan / [Facebook](https://www.facebook.com/dk.scape/)
Obraz
© © Daniel Kordan / [Facebook](https://www.facebook.com/dk.scape/)
Obraz
© © Daniel Kordan / [Facebook](https://www.facebook.com/dk.scape/)
Obraz
© © Daniel Kordan / [Facebook](https://www.facebook.com/dk.scape/)
Obraz
© © Daniel Kordan / [Facebook](https://www.facebook.com/dk.scape/)
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)