Hakerzy, którzy odzyskali stare zdjęcia NASA

Kosmos zawsze fascynował ludzi. Jako przestwór niedostępny, prawdopodobnie nieskończony i pełen tajemnic. Który chłopiec nie chciał być astronautą i stąpać po Księżycu? A dzięki grupie ludzi z projektu LOIRP możemy się przyjrzeć powierzchni Księżyca w niesamowitej rozdzielczości.

Wschód Ziemi nad Księżycem
Wschód Ziemi nad Księżycem
Źródło zdjęć: © © LOIRP
Magda Szewczuwianiec

Na ogromnej powierzchni hangarów Centrum Badawczego NASA im. Amesa w Krzemowej Dolinie dzieją się rzeczy niezwykłe. Myślę, że swobodnie można powiedzieć, że mają tam swoją „tajną” bazę hakerzy - autorzy projektu LOIRP (Lunar Orbiter Image Recovery Project). Za starą fasadą budynku McDonald'sa, chlubnie przechrzczonego na McMoon, znajduje się fascynująca mieszanina starej i nowej technologii. Są tam inżynierowie, odkrywcy i prawdziwie zdeterminowani ludzie.

Krater Kopernik, 26 września 1966
Krater Kopernik, 26 września 1966© © LOIRP

Ale cofnijmy się najpierw w czasie do lat 60. XX wieku, gdy uruchomiono program Lunar Orbiter. W latach 1966-67 wystrzelono 5 bezzałogowych sond, których zadaniem było zrobienie szczegółowych zdjęć Księżyca i znalezienie bezpiecznego miejsca lądowania dla Apollo.

Zdjęcia zostały uwiecznione na 70 mm filmie z wysokości około 30 mil ponad Księżycem.

Obrazy przekazano modulowanym sygnałem do 3 stacji odbiorczych na świecie (w Australii, Hiszpanii albo Kalifornii). A po zakończeniu misji satelity w smutny sposób zakończyły swój żywot: rozbiły się o księżycowe skały.

Porównanie oryginalnego zdjęcia wschodu Ziemi z 1966 roku z odzyskanym i opublikowanym w 2008
Porównanie oryginalnego zdjęcia wschodu Ziemi z 1966 roku z odzyskanym i opublikowanym w 2008© © LOIRP

Po wszystkim taśmy z tak pieczołowicie gromadzonymi na nich danymi schowano do pudełek i o nich zapomniano. Przez lata wielokrotnie zmieniały właścicieli, aby w końcu wylądować w magazynie Moorpark w Kalifornii. W międzyczasie próbowano odzyskać zdjęcia z taśm, ale niestety szybko z tego rezygnowano. Aż do roku 2005, gdy swoje siły i wiedzę połączyli inżynier NASA Keith Cowing i przedsiębiorca Dennis Wingo.

Półksiężyc Ziemi i częściowo oświetlony Księżyc na pierwszym planie
Półksiężyc Ziemi i częściowo oświetlony Księżyc na pierwszym planie© © LOIRP

Proces odzyskiwania danych wymagał wielkiego wysiłku, nakładu czasu i pieniędzy. Ciągle czegoś albo kogoś brakowało. Pewnego dnia dzięki sieci grup dyskusyjnych Usenet Cowing i Wingo dowiedzieli się, że były pracownik NASA Nancy Evans prawdopodobnie jest w posiadaniu potrzebnych im bardzo rzadkich napędów Ampex FR-900. Nie zastanawiali się długo i zaangażowali Evans do projektu.

Porównanie jakości zdjęcia odzyskanego i oryginału z 1966
Porównanie jakości zdjęcia odzyskanego i oryginału z 1966© © LOIRP

Ciągle jednak pojawiały się nowe przeciwności, a kosmos rzucał im kłody pod nogi. No bo czym zastąpić olej wieloryba służący do nawilżania głowic taśm? Tylko dzięki umiejętnościom inżynierskim, smykałce do majsterkowania i nieustępliwości załodze LOIRP udało się tyle osiągnąć. Sami konstruowali metodą chałupniczą większość urządzeń, a części do nich były wyszukiwane w Internecie i kupowane w serwisach typu eBay. Nie obyło się też bez pomocy ludzi, którzy kiedykolwiek mieli styczność z tamtą technologią i chętnie służyli radą.

Krater Ciołkowski (Tsiolkovskiy)
Krater Ciołkowski (Tsiolkovskiy)© © LOIRP

Podsumowując, od 2007 roku LOIRP-owcom udało się odzyskać około 2000 zdjęć z 1500 taśm analogowych. Jest wśród nich m.in. słynne zdjęcie wschodu Ziemi.

Odzyskane fotografie dostarczyły dużo więcej informacji, niż ktokolwiek się spodziewał. Wszystkie dane wprowadzono do systemu PDS (Planetary Data System), oficjalnego repozytorium, w którym przechowywane są informacje dotyczące ważnych misji.

Obraz
© © LOIRP

My możemy teraz oglądać zdjęcia Księżyca w ogromnej rozdzielczości, a skromny projekt hakerów z McMoon przerodził się w dużą, specjalistyczną operację.

Obraz
© © LOIRP
Obraz
© © LOIRP
Źródło artykułu:WP Fotoblogia

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)