Piękne zjawisko uchwycone w Tatrach. Zobacz, jak powstaje "halo"

Piękne zjawisko uchwycone w Tatrach. Zobacz, jak powstaje "halo"
Źródło zdjęć: © © [Robert Szcząchor](https://www.behance.net/RobertSzczachor)
Monika Homan

25.01.2019 09:20, aktual.: 25.01.2019 11:54

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Do powstania zjawiska optycznego, jakim jest halo potrzebne są specyficzne warunki. Drobinki lodu unoszące się w wysokich chmurach, ułożone pod odpowiednim kątem odbijają światło słoneczne tworząc wokół jego tarczy piękną obręcz. To zjawisko występuje również w naszych Tatrach.

Halo to zjawisko optyczne, które zachodzi w ziemskiej atmosferze wokół tarczy Słońca lub Księżyca. Świetlisty okrąg, biały lub w kolorach tęczy, pojawia się wokół źródła światła. Przyczyną jego powstawania jest załamanie światła na kryształkach lodu zawieszonych w chmurach lub we mgle lodowej. Można zaobserwować wiele różnych efektów halo.

Najczęściej występuje tak zwane halo małe o rozmiarze kątowym 22 stopni. Trochę rzadziej spotkać można halo duże, które ma juz rozmiar kątowy 46 stopni. Takie właśnie zjawisko w Tatrach sfotografował Robert Szcząchor. Podczas obserwowania halo wywołanego przez Słońce trzeba pamiętać, żeby chronić oczy przed szkodliwym działaniem jego promieni.

Na zdjęciu widać małe halo (wewnętrzny krąg) i duże (zewnętrzny). Łuk widoczny u góry mniejszego okręgu nazywany jest łukiem stycznym, a ten nad dużym halo to łuk okołozenitalny. Długa pozioma linia przecinająca środek obu okręgów w to tak zwany krąg parheliczny. Jak widzicie halo to dość skomplikowane zjawisko optyczne i trzeba mieć trochę szczęścia, żeby je zobaczyć.

Zobacz też: Wzdłuż Ściany Wschodniej - wyprawa z północy na południe Polski na pokładzie Škody Kodiaq 4x4
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)