Piękne zjawisko uchwycone w Tatrach. Zobacz, jak powstaje "halo"

Piękne zjawisko uchwycone w Tatrach. Zobacz, jak powstaje "halo"

Piękne zjawisko uchwycone w Tatrach. Zobacz, jak powstaje "halo"
Źródło zdjęć: © © [Robert Szcząchor](https://www.behance.net/RobertSzczachor)
Monika Homan
25.01.2019 09:20, aktualizacja: 25.01.2019 11:54

Do powstania zjawiska optycznego, jakim jest halo potrzebne są specyficzne warunki. Drobinki lodu unoszące się w wysokich chmurach, ułożone pod odpowiednim kątem odbijają światło słoneczne tworząc wokół jego tarczy piękną obręcz. To zjawisko występuje również w naszych Tatrach.

Halo to zjawisko optyczne, które zachodzi w ziemskiej atmosferze wokół tarczy Słońca lub Księżyca. Świetlisty okrąg, biały lub w kolorach tęczy, pojawia się wokół źródła światła. Przyczyną jego powstawania jest załamanie światła na kryształkach lodu zawieszonych w chmurach lub we mgle lodowej. Można zaobserwować wiele różnych efektów halo.

Najczęściej występuje tak zwane halo małe o rozmiarze kątowym 22 stopni. Trochę rzadziej spotkać można halo duże, które ma juz rozmiar kątowy 46 stopni. Takie właśnie zjawisko w Tatrach sfotografował Robert Szcząchor. Podczas obserwowania halo wywołanego przez Słońce trzeba pamiętać, żeby chronić oczy przed szkodliwym działaniem jego promieni.

Na zdjęciu widać małe halo (wewnętrzny krąg) i duże (zewnętrzny). Łuk widoczny u góry mniejszego okręgu nazywany jest łukiem stycznym, a ten nad dużym halo to łuk okołozenitalny. Długa pozioma linia przecinająca środek obu okręgów w to tak zwany krąg parheliczny. Jak widzicie halo to dość skomplikowane zjawisko optyczne i trzeba mieć trochę szczęścia, żeby je zobaczyć.

Zobacz też: Wzdłuż Ściany Wschodniej - wyprawa z północy na południe Polski na pokładzie Škody Kodiaq 4x4
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)